Zaujímavosti

Kam sa podel tuk, ktorý ste schudli? Vyparil sa

12. júla 2020
Kam sa podel tuk, ktorý ste schudli? Vyparil sa
Hovorí sa, že keď chudnete, tak spaľujete tuky. Skutočne si však predstavujete pod týmto slovným spojením ohníky, ktoré ničia tukové bunky? Asi ťažko. Čo sa však deje s podkožným tukom pri chudnutí? Čo sa len tak vyparí? Vedci tvrdia, že áno.

Ak vám niekedy vŕtalo hlavou, čo sa deje s tukom pri chudnutí, už vďaka výskumu austrálskych vedcov vieme, aká je odpoveď. Tá popiera tvrdenia mnohých osobných trénerov, výživových odborníkov či doktorov, ktorí tvrdia, že sa tuky menia na energiu alebo teplo.

„Existuje prekvapujúca ignorancia a zmätok o metabolickom procese, ktorý prebieha pri chudnutí,“ konštatuje profesor Andrew Brown pre Science Daily. „Správnou odpoveďou je, že väčšina tej hmoty sa vydýchne ako oxid uhličitý.“

Výskumníci zverejnili správu, ktorá tvrdí, že na schudnutie 10 kilogramov tuku je potrebných 29 kilogramov vdýchnutého kyslíka, vďaka čomu metabolický proces dokáže vyprodukovať 28 kilogramov oxidu uhličitého a 11 kilogramov vody.

Ak by ste sledovali atómy 10 kg tuku, zistili by ste, že 8,4 kg sa vydýchne cez pľúca vo forme oxidu uhličitého a zvyšného 1,6 kilogramu sa stane vodou, ktorá sa vylúči močom, stolicou, potením, plačom, dýchaním a ďalšími kvapalnými výstupmi.

V súvislosti s touto štúdiou sa urobil aj zaujímavý prieskum, ktorý zahrnul 150 doktorov, dietológov a osobných trénerov. Tých sa pýtali, čo sa stane s tukom pri chudnutí. Polovica z nich tvrdila, že sa premení na energiu alebo teplo. Niektorí dokonca verili, že sa premení na stolicu alebo na svaly.

Mnohým pri záveroch štúdie určite napadne, či sa dá jednoducho chudnúť tým, že budeme vdychovať viac kyslíku. Odpoveďou je nie. Spôsobilo by to len hyperventiláciu, ktorá by mohla vyústiť do závrate, zrýchleniu búšenia srdca či dokonca k strate vedomia.

Letný režim, pôvodne z 22.02.2015.