Zaujímavosti

Obezita u mužov vplýva na neplodnosť

27. júla 2014
Obezita u mužov vplýva na neplodnosť
Mnohé štúdie potvrdzujú, že u mužov existuje spojitosť medzi váhou a plodnosťou. Čím je mužský jedinec ťažší, tým má menej spermií. Obézni chlapi tak môžu čeliť problémy s impotenciou.

Francúzski vedci urobili najrozsiahlejšiu štúdiu svojho druhu, keď študovali 1940 mužov. Prišli k záveru, že s rastúcou nadváhou a obezitou sa znižuje počet a kvalita spermií, čo ovplyvňuje možnosti oplodnenie.

Výsledky štúdie poukazujú na to, že koncentrácie spermií u ľudí s nadváhou je o 10 % nižšia ako u tých, ktorí majú normálnu hmotnosť podľa indexu telesnej hmotnosti (výpočet BMI). Obézna skupina pritom mala pokles množstva až 20% a o spermie boli menej vitálne asi o 10 %. U 3,8 % z obéznych chlapov neboli nájdene v ejakuláte dokonca žiadne spermie.

Dobrou správou je, že vedci tiež zistili, že sa tento problém dá vyriešiť. Stačí zvýšiť pohyb, začať sa zdravo stravovať a znížiť telesnú hmotnosť. Chudnutie vedie k tomu, že sa vyššie uvedené hodnoty vrátia do normálu.