Zaujímavosti

Čo je prospešnejšie, optimizmus alebo pesimizmus?

23. augusta 2020
Čo je prospešnejšie, optimizmus alebo pesimizmus?
V štvordecovom pohári sú dva deci vody. Optimista vidí pohár na polovicu plný, pesimista na polovicu prázdny. Aká perspektíva je pre vás lepšia? Aké výhody so sebou prináša optimizmus a aké pesimizmus?

Hoci mnoho ľudí tvrdí, že nie sú optimistami ani pesimistami, ale skôr realistami, u každého jedného človeka prevládajú buď optimistické alebo pesimistické nálady. Optimisti sú plní viery a nádeje, sú veselí. Pesimisti vo všetkom vidia negatíva. Mnoho ľudí by si na základe toho želalo, aby spadali do prvej kategórie. Poďme sa však pozrieť na to, ako to je v skutočnosti.

Perspektíva, s akou sa pozeráte na veci a situácie, ovplyvňuje ako sa k vám správajú iní ľudia a takisto vplýva aj na vaše zdravie. Tí najoptimistickejší ľudia majú výrazne zdravšie srdce ako pesimisti. To potvrdila aj nedávna štúdia, ktorá skúmala 5000 dospelých jedincov.

Optimisti mali podľa nej väčšiu pravdepodobnosť, že budú viesť zdravý životný štýl. Stravovali sa lepšie, cvičili a toľko nefajčili. Odzrkadlilo sa to aj na ich postave, ako aj na tlaku krvi a úrovne cholesterolu či cukru.

Predošlé výskumy tiež zistili, že pacienti s rakovinou mali lepšie šance na vyliečenie, ak u nich panoval pozitívny prístup. Takisto, optimisti mali lepšie vzťahy a menšiu pravdepodobnosť toho, že sa u nich vyskytne nádcha či chrípka.

Na druhú stranu, aj pesimizmus má svoje svetlejšie stránky. Podľa výskumov sa pesimisti vyrovnávajú lepšie so stresom a ich nižšie očakávania majú vplyv na to, že nebývajú zaťažení pocitmi sklamania. Majú dokonca vyššiu pravdepodobnosť dobrého zdravia v blízkej budúcnosti. Myslia totiž na negatíva, čím sú lepšie pripravení po preventívnej stránke. Dávajú si teda väčší pozor, či už vedome alebo podvedome. Riziko zranení je u nich podstatne nižšie ako u optimistov.

V súboji týchto perspektív však víťazi optimizmus. Ak sa totiž aj niečo zlé stane, optimista verí, že všetko zlé je na niečo dobré a budúcnosť prinesie zlepšenie. Pesimista sa naopak rúti špirálou negativizmu, ktorá vo všeobecnosti vedie k horšiemu zdraviu a hrozbe depresií.

Ak by ste chceli u seba pestovať optimizmus, tak vám pomôže, keď budete vďačnejší za veci, ktoré máte, keď budete ďakovať ľuďom za ich činy a keď strávite čas s blízkymi či robením vecí, ktoré vás napĺňajú.

Letný režim, pôvodne z 22.03.2015.