Týchto päť zvykov vám pomôže udržať kĺby v dobrom stave čo najdlhšie:
1. SPRÁVNE DRŽANIE TELA
Najčastejšie bolesti postihujú kolená, bedrá, ruky, krk a chrbát. Biedne držanie tela dokáže pridávať tlak na tieto kĺby, čo vedie k ich väčšiemu opotrebeniu a k vyššej pravdepodobnosti vzniku bolesti a iných súvisiacich problémov. Preto si treba osvojiť správne sedenie pred počítačom, za volantom, správne sedenie vo všeobecnosti a státie vo vystretej pozícii.
2. PRAVIDELNÉ CVIČENIE
Pravidelné cvičenie pomáha chrániť a podporovať kĺby tým, že svaly v ich okolí udrží silné. Dobre vyskladaný tréning, ktorý nezanedbáva žiadnu časť tela, dokáže znižovať pravdepodobnosť bolesti a zvyšuje mobilitu kĺbov, kvalitu kostí a silu. Z kardio tréningov sú najlepšie tie, ktoré majú na kĺby najmenší vplyv, teda bicyklovanie, plávanie či chôdza. Beh ich zaťažuje.
3. STREČING
Človek by si mal svoje svaly jemne ponaťahovať každý deň. Dvojnásobne to platí pre tých, ktorí sa venujú cvičeniu s činkami. Strečing pomáha udržiavať svaly a väzivá pružné a silné, vďaka čomu budú lepšou oporou pre kĺby. Optimálne je robiť ho po cvičení, kedy sú svaly už zahriate.
4. UDRŽOVANIE NIŽŠEJ HMOTNOSTI
Čím viac váhy na sebe nosíte, tým väčšiu záťaž musia znášať kĺby, predovšetkým kolená a bedrá. Aj štatisticky platí, že viac problémov s kĺbmi majú ľudia s nadváhou a obezitou. Preto sa snažte schudnúť a udržovať si zdravú hmotnosť, aby ste znížili záťaž na kĺby.
5. UDRŽOVANIE KOSTÍ V DOBROM STAVE
Zdravé kosti pomáhajú k dobrej funkcionalite kĺbov. Preto treba dodávať kostiam to, čo potrebujú, aby sa udržali silné. Okrem cvičenia si to teda vyžaduje diétu bohatú na jedlá s obsahom vápnika, ako sú mliečne výrobky, kel, brokolica či losos.
Čítať ďalší článok:
Účasť na Olympii si v Culver City vyslúžil McCarver