Tréning

Päť druhov náčinia, ktoré musíte mať v domácej posilňovni

15. júna 2015
Päť druhov náčinia, ktoré musíte mať v domácej posilňovni
Mnoho ľudí si myslí, že jediným spôsobom, ako sa dostať do formy, je navštevovaním veľkých komerčných posilňovní. To však nemôže byť ďalej od pravdy. Ak sa chcete venovať posilňovaniu, môžete tak robiť aj v pohodlí domova.

Existuje mnoho cvikov, pri ktorých vám vystačí len váha vášho tela. Potom existujú cviky, na ktoré vám postačia len jednoročné činky. Ak však chcete premeniť svoj domov na poriadnu domácu posilňovňu, okrem jednoručiek potrebujete aspoň nasledujúcich päť náčiní, ktoré zaručia, že zvládnete precvičiť svaly celého tela a budete pripravení na rôzne druhy tréningov. Ich výhodou je, že nie sú až také drahé:

1. Hrazda
Hrazda vám nie len zaručí, že svoj chrbát rozviniete do maximálnej možnej miery, ale zvýši aj silu hornej časti vášho tela. Zhyby sú jedným z najlepších cvikov, ktoré poznáme a robiť ich môžete práve na nej. Ak nechcete vŕtať diery do steny, existujú rôzne riešenia, ktoré sa dajú zachytiť do zárubní dverí. Tie sa jednoducho namontujú i odmontujú a nie sú až také drahé. Máju však oproti tým, ktoré napevno zavesíte na stenu, niekoľko nevýhod. Ak to teda myslíte so zhybmi vážne, radšej si zvoľte hrazdu na stenu. Ak ju nechcete, aj tá do dverí je lepšia ako nič.

2. Kettlebell
Kettlebell je jedno z najuniverzálnejších náčiní na cvičenie. Môžete ich využívať pri silových tréningoch i pri kardiovaskulárnom cvičení. Budujú hmotu, svalu i kondíciu. Navyše, ľahko sa skladujú a vydržia do konca vášho života. Postačí vám aj jedna bulina, takže z dlhodobého hľadiska pôjde o minimálnu investíciu. Dajú sa ňou do určitej miery nahradiť aj jednoručky. Ak kupujete len jednu, zvoľte si váhu nie príliš ťažkú, ale ani ľahkú.

3. Švihadlo
Ak nebývate na byte alebo ak to susedom nebude prekážať, tak výborným nástrojom na budovanie kondície a spaľovanie tukov je švihadlo. Ide o jednoduché náčinie, ktoré kúpite za facku. Môžete ním absolvovať široké spektrum efektívnych tréningov. Najlepšie na tom je, že ho zmestíte aj do vačku, a tak ho môžete zobrať všade so sebou. Ak je vonku pekne, môžete ho využiť ja tam.

4. Medicinbal
Medicinbal sa určite do bytu nehodí, ale ak máte dom, pôjde o fantastického spoločníka pri budovaní kondície, výbušnosti a dokonca sily. Do vašich tréningov prinesie novú výzvu a aj vám ich spestrí, vďaka čomu budú zábavnejšie.

5. Penový valec
Po kvalitnom tréningu sa potrebujete aj zregenerovať a dobrým pomocníkom v tomto smere je tzv. foam roller, alebo po slovensky penový valec. Vďaka špeciálnym cvikom s jeho využitím môžete podporiť zotavovanie svalov, znížiť riziko ich zranení a po krátkej jednotke sa budete cítiť aj ako znovuzrodení.