Výživa

5 bežných výhovoriek, ktoré ľudia používajú pri diéte

16. júna 2015
5 bežných výhovoriek, ktoré ľudia používajú pri diéte
Mnoho ľudí tvrdí, že nemá dostatok času na to, aby jedli správne. Je pravda, že v súčasnosti veľa ľudí žije nabitým programom, ale pri otázke zdravia svojho tela je to biedna výhovorka. V skutočnosti si totiž každý nájde ten čas, ak si zmení priority.

Mnoho ľudí zlyháva v ceste za krajším telom či lepším zdravím práve pri výžive. Okrem toho, že sa vyhovárajú na čas, existujú aj ďalšie výhovorky. My sa teraz zameriame na päť tých najbežnejších. Ak chcete niečo so sebou urobiť, prestaňte hovoriť nasledujúce vety:

1. NEVIEM AKO VARIŤ
Ak neviete variť, môžete sa to naučiť. Nemusíte chodiť na kurz, nemusíte o pomoc požiadať mamu. V súčasnosti nájdete veľa receptov aj na internete. Množstvo z nich je aj v podobe videa, kde vidíte presný postup krok po kroku. Na to, aby ste jedli zdravo, pritom nemusíte robiť žiadne komplikované jedlá. Ak chcete, tak sa variť naučíte.

2. NEMÁM ČAS NA VARENIE
Najbežnejšia výhovorka, ale pritom najľahšie riešiteľná. Je to ľahké, naplánujte si dopredu celý týždeň, a keď viete, že niektoré dni nebudete mať dostatok času, tak si jedlo pripravte o deň skôr. Raňajky a večere pritom nemusia byť vôbec jedlá, ktorých príprava by trvala viac ako pár minút. A to si už určite taký krátky čas nájdete.

3. NEMÁM ČAS NA POČÍTANIE KALÓRIÍ
Táto výhovorka sa často využíva aj ľuďmi s dobrými úmyslami. Možno ich iba straší predstava, že musia všetko vážiť, zaznamenávať a počítať. V skutočnosti však tieto činnosti robiť nepotrebujete. Stačí sa len naučiť približné hodnoty jedál a zostavovať si na základe toho plán s jedlami. Ak sa budete držať plánu, nebudete už nič musieť počítať. Naučte sa tiež, aké približné porcie potrebujete, aby ste neublížil napríklad svojmu cieľu schudnúť.

4. NEVIEM, ČO MÁM JESŤ
Ak neviete, čo máte jesť, tak začnite pomaly. Nemusíte hneď mať v hlave prehľad desiatok jedál, ktoré môžete a ktoré nemôžete jesť. Stačí ísť krok po kroku. Zvoľte si napríklad jedno zdravé jedlo na raňajky, jedno na večeru a tri na obed. Vyberte si 2-4 veci, ktoré môžete jesť na desiatu a olovrant. Držte sa chvíľu týchto jedál, kým si na ne nezvyknete. Potom môžete pridať ďalšie.

5. ČELÍM VEĽKÉMU TLAKU OKOLIA
Oslavy, diskotéky, návštevy... Rôzne spoločenské udalosti sú pokušením, pri ktorom máte tendenciu zjesť nezdravé jedlo, vypiť alkoholický nápoj a podobne. Následná výhovorka je, že je to príliš veľký tlak. Ak tento tlak nezvládate, tak sa akciám vyhýbajte. Najlepším riešením však je, ak dáte druhým osobám vedieť, že pre vás veľa znamená udržať si zdravú výživu. Ak im na vás záleží, podporia vás v tom a už to bude len na vašej sebadisciplíne. Nemusíte sa však tomu vyhýbať úplne. Môžete sa skôr počas dňa pripraviť na akciu tým, že prijmete menej kalórií, aby vám večerná maškrta toľko neuškodila. Alebo viac v daný deň cvičte. Dobré však tiež je naučiť sa zvládať svoj apetít.