Suplementy

Lecitín a chudnutie

17. júna 2015
Lecitín a chudnutie
Lecitín patrí medzi doplnky výživy, ktoré nájdete v každej lekárni a v takmer každom obchode s doplnkami výživy. Ide o jeden z najrozšírenejších doplnkov, ktorý sľubuje veľa prospešných účinkov. Jeden z nich je aj pomoc pri chudnutí. A práve na ten sa zameriame.

Lecitín je prirodzenou súčasťou každej bunky v našom tele. Vo forme doplnku je významným zdrojom cholínu, inozitolu, fosfolipidov a metaniónu. Ide o univerzálnu látku, ktorá je prospešná pre zdravie človeka. Prirodzene sa dá prijať konzumáciou vaječných žĺtkov, sóje, obilnín, rýb, šošovice, arašidov a podobne. Zvyčajne sa však dopĺňa formou doplnku.

Výrobcovia tvrdia, že lecitín má nasledujúce prospešné účinky:

- posilňuje srdcovocievne zdravie
- podporuje funkcie pečene a buniek
- má vplyv na reprodukciu a detský rozvoj
- podporuje imunitný systém a pôsobí proti únave
- zlepšuje komunikáciu medzi bunkami
- zlepšuje pamäť, koncentráciu, učenie a reakčný čas
- podporuje zdravie pokožky a vlasov
- redukuje prejavy artritídy
- podporuje fyzickú výkonnosť a svalovú vytrvalosť
- podporuje transport a metabolizmus tukov - podporuje vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch
- urýchľuje regeneráciu po tréningu

Prospešných účinkov je neuveriteľne veľa, ale najviac výrobcovia propagujú účinky na chudnutie. A vedia prečo. Ľudia, ktorí sa snažia schudnúť, privítajú každú pomoc. Preto siahnu aj po lecitíne, ktorý patrí k tým lacnejším doplnkom. Funguje však skutočne aj pri chudnutí?

Podľa výrobcov áno, podľa ohlasov ľudí možno. A čo vedci? Účinok lecitínu pri chudnutí a metabolizme tukov nebol nikdy vedecky dokázaný. Výrobcovia tvrdia, že odbúrava tuk a rozpúšťa ho vo vode a v krvi, vďaka čomu sa dostane von z tela.

Tieto tvrdenia sú síce pekné, ale nie sú racionálne odôvodnené. Lecitín nemusí byť ako doplnok pre podporu iných oblastí zlý, ale ak ho chcete využívať pre podporu chudnutia, urobíte pravdepodobne lepšie rozhodnutie, ak naň zabudnete. Aspoň do doby, kým vedci neprídu s dôkazom, že naň skutočne vplýva.

Najlepším spôsobom, ako schudnúť je cez zdravú stravu s nižším počtom kalórií a pravidelným cvičením. Ak si to osvojíte a budete chcieť pokroky o trochu urýchliť, môžete siahnuť po spaľovačoch založených na termogenických účinkoch. Pri ostatných je pravdepodobnosť nespokojnosti vyššia.