Pre zdravie vášho srdca sú rovnako dôležité cvičenie i strava. Je totiž priame spojenie medzi sedavým spôsobom života, nadváhou a úmrtnosťou. Cvičenie pomáha riziká znižovať a výrazne vplýva aj na zdravie srdcovocievneho systému.
Experti tvrdia, že by ste cez týždeň mali venovať miernej aeróbnej aktivite aspoň 150 minút, čo predstavuje 30-minútové tréningy päťkrát do týždňa. Môžete trénovať však aj dlhšie a menej často, prípadne kratšie a frekventovanejšie.
Za aeróbne cvičenia sa pokladá aktivita, ktorá využíva veľkú svalovú skupinu a spôsobuje, že telo počas cvičenia využíva viac kyslíka ako pri pokojovom stave. V praxi to môže predstavovať chôdzu, beh, cyklistiku, plávanie.
A ako to funguje? Srdce sa posilňuje tým, že pri týchto aktivitách pracuje o trochu tvrdšie. Ide o sval a je to podobné ako pri posilňovaní, kedy svaly stimulujete aktivitou k tomu, aby boli silnejšie, vytrvalejšie a väčšie. Silnejšie srdce vďaka tomu pri pokojovom režime nemusí vynakladať toľko námahy na pumpovanie krvi, čo znižuje krvný tlak.
Nižší krvný tlak (nie nízky pod 105 mm Hg) je znakom zdravého srdca. Dlhodobý vysoký krvný tlak je zase rizikovým faktorom na rozvoj srdcovocievnych ochorení. Môže zapríčiniť mŕtvicu či infarkt. Preto ho treba dostať pod kontrolu aeróbnym cvičením, ktoré zároveň pomáha znižovať hladinu triglyceridov a zvyšovať hladinu dobrého cholesterolu. To tiež prospeje vášmu telu.
Ak sa aeróbnym aktivitám nevenujete, mali by ste začať, ak vám záleží na vašom zdraví. Mnoho ľudí sa mu venuje hlavne pred letom, kedy sa sústredia na zhadzovanie prebytočných kilogramov. Podstatné však je venovať sa mu celoročne. Ak teda mierite do „objemovky“, nezabúdajte ani na kardio.
Čítať ďalší článok:
Heath vyhral piaty titul Mr. Olympia v rade Zdieľať na Facebooku