Jedlám, ktoré v zozname uvedieme, sa pravdepodobne len tak ľahko úplne vo výžive nevyhnete, ale odporúčame brať do úvahy ich negatívne vlastnosti a pristupovať k ním opatrne. Zápaly v tele vznikajú preto, lebo sa telo bráni podráždeniu, ktoré mu tieto potraviny spôsobujú. Preto by ste ich príjem mali obmedzovať.
1. Cukor - niet lepšieho kandidáta na začiatok. Už aj nízka konzumácie cukru vedie k zápalovým procesom a toto riziko je väčšie hlavne u sladených nápojov. Vysoký príjem cukru vedie k ochoreniam srdca či k cukrovke. Výbornou alternatívou k cukru je med či stévia. Sladkosti môžete nahradiť ovocím.
2. Aspartám - v minulosti bol za náhradu cukru určený aspartám. Toto umelé sladidlo však nie je o nič lepšie, a preto u mnohých ľudí spôsobuje alergickú reakciu prejavujúcu sa svrbením pokožky, bolesťami hlavy či žihľavku. Najčastejšie ho nájdete v nápojoch a spracovaných diétnych jedlách.
3. Lepok - pre ľudí s celiakiou alebo lepkovou intoleranciou môžu spôsobovať potraviny s lepkom zápaly. Predpokladá sa, že desatina ľudí trpí lepkovou intoleranciou a pre nich je vhodná bezlepková diéta. Ostatní ľudia sa mu vyhýbať nemusia.
4. Mliečne produkty - u niektorých ľudí spôsobujú zápalové procesy aj cukor a bielkoviny, ktoré sa nachádzajú v lieku. Mliečne výrobky spôsobujú takéto problémy ľuďom alergickým na laktózu a trpiacim lepkovou intoleranciou.
5. Hydrogenizované oleje - tieto druhy olejov (zeleninové, kukuričné, sójové a oleje zo zŕn) sú spájané s rakovinou. Štúdie tiež potvrdili, že po ich príjme telo reaguje spúšťaním zápalov snažiac sa ochrániť sa pred nimi. Preto by ste mali uprednostňovať olivový alebo kokosový olej. Tie naopak pôsobia protizápalovo.
6. Omega-6 mastné kyseliny - tieto mastné kyseliny sú pre zdravie aj prospešné, no dôležité je ich prijímať v správnom pomere k omega-3 mastným kyselinám. Ich väčší príjem spúšťa protizápalovú odozvu tela. Ich hlavným zdrojom sú kukurica, sója či oleje zo zŕn a zeleniny (slnečnicový, ľanový, palmový, sójový). Vo veľkej miere sa nachádzajú aj v hovädzom mäsa z dobytku dochovanom na zrne.
7. Trans tuky - je dobre známe, že nie len zápaly, ale aj vysoký cholesterol, obezita a rakoviny sú následkom príjmu trans tukov.
8. Nasýtene tuky - aj nasýtené tuky sú spojené s podporovaním zápalov v tele človeka. Treba sa im vyhýbať v maximálnej miere.
9. Alkohol - výskumníci už neraz zistili spojenie medzi pravidelnou konzumáciou alkoholu a zápalmi v tele človeka. Jeho časté pitie narúša prirodzenú ochranu tela a vedie k väčšiemu priechodu baktérií do krvného obehu, čo spúšťa zápalové procesy. Ak sa neviete alkoholu vzdať, minimalizujte jeho príjem a uprednostníte kvalitné víno.
10. Spracované zrná - zrná strácajú pri spracovaní svoju nutričnú hodnotu a navyše, celý proces dá u nich do popredia vlastnosti, ktoré podporujú zápalové procesy. Biely chlieb by ste mali nahradiť celozrnným chlebom, bielu ryžu hnedou ryžou, prípadne quineou. Takisto pri pečení využívajte celozrnnú múku.
11. Glutaman sodný - glutasoľ (E621) sa používa v potravinárskom priemysle ako dochucovadlo, ktoré zvýrazňuje chuť výrobku. Ide však o spúšťač zápalu i možnej alergickej reakcie tela. Nachádza sa výhradne v spracovaných potravinách a mali by ste sa mu vyhýbať.
Čítať ďalší článok:
Päť meraní, ktoré by ste mali vykonávať pravidelne Zdieľať na Facebooku