Špaldová múka vzniká z prastarého druhu nešľachtenej pšenice, ktorý sa ťažšie pestoval a spracovával, a preto sa stratil do úzadia. Pre svoje vlastnosti sa však z neho opäť dostáva a predstavuje zdravšiu alternatívu žitu, ovsu či pšenici.
Už aj špaldová biela múka je lepšia ako tradičná biela múka z ostatných druhov obilnín. Svoju skutočnú silu však nadobúda až v celozrnnej alternatíve, ktorá je telu prívetivejšia a nestráca spracovaním toľko živín.
Nemusíte sa jej využívaním ani báť, že v receptoch nenahradí klasickú pšeničnú múku. Môžete ju využívať na všetko, pečenie chleba, koláčov i zakúskov. Je však trochu hustejšia, a preto možno pozorovať rozdiely v hustote upečeného pečiva alebo v miere kysnutia. Celozrnná špaldová múka má výraznejšiu chuť s nádychom orechov.
Prvou výhodou tohto druhu múky je, že obsahuje menej lepku, a tak ju niektorí celiatici znášajú dobre. Samozrejme, nie všetci. Ostatných živín má tiež viac – bielkovín obsahuje až 17 % a tuku 2,5 %, ale s vhodnejším zložením mastných kyselín. Obsahuje aj veľa vitamínov B, A, E, ako aj minerálov, ako sú draslík, horčík, fosfor, vápnik či zinok.
Má nižší glykemický index a obsahuje aj viac vlákniny, ktorá tvorí až 8,8 % a na rozdiel od bielej múky vplýva priaznivo na trávenie. V akejkoľvek podobe je pritom špalda ľahšie stráviteľná a sýtejšia.
Ľudskému telu prospieva najmä tým, že stimuluje imunitný systém a chráni telo pred infekciami. Pomáha predchádzať vzniku žlčníkových kameňov a vďaka podpore regenerácie buniek má aj protirakovinové účinky.
Poteší aj tým, že zlepšuje náladu, priaznivo vplýva na mozog a pomáha ľuďom postihnutých migrénou. Pomáha aj pri vysokom krvnom tlaku a asistuje pri kontrole hladiny cholesterolu. Ocenia ju aj ľudia trpiaci cukrovkou či aterosklerózou.
Čítať ďalší článok:
Venujte jednu hodinu spáleniu 1000 kalórií Zdieľať na Facebooku