Kĺbová výživa je tu aj pre nich, a hoci mnohí o nej ani neuvažujú a nemusí byť pre nich až taká potrebná, pravidelne cvičiaca osoba by jej užívanie mala veľmi dôkladne zvážiť, pretože prechádza zraneniam a možným problémom v budúcnosti.
Treba si uvedomiť, že kĺb je pohyblivé spojenie dvoch alebo viacerých kostí a s častejším a namáhavejším pohybom sa opotrebuje výrazne rýchlejšie. Kľúčová je pritom chrupavka, ktorá regeneruje veľmi ťažko, a preto je aj často pôvodcom problémov.
Pri aktivitách ako je beh či zdvíhanie ťažkých činiek sa záťaž na kĺby výrazne zvyšuje a tým pádom nie je prirodzený príjem kĺbovej tekutiny dostatočný a je potrebné dopĺňať látky potrebné pre ich správnu funkciu formou suplementov. Na to sú práve vhodné prípravky z radu kĺbovej výživy.
Tie fungujú viac ako prevencia, ale ak ich začnete užívať aj pri počiatočnom pociťovaní menších bolesti napríklad v ramennom, lakťovom kĺbe, v kolene či dokonca v krížoch, stále s ňou môžete situáciu zachrániť. V neskorších fázach zdravotných problémov je už mnohokrát neskoro.
Kĺbová výživa je tu pre to, aby sa užívala pravidelne a dlhodobo. Nemá žiadne dokázané nepriaznivé vedľajšie účinky a po pár týždňoch skutočne dokáže pomôcť. Netreba však čakať zázraky a účinok hneď po prvých dňoch užívania.
V obchodoch je dostupná v troch formách – tabletkovej, práškovej a tekutej. Takmer všetky v sebe obsahujú glukosamín, kyselinu hyalurónovú a chodroitín. To sú základné látky, ku ktorým sa pridávajú aj ďalšie, ktoré môžu efekty suplementu zvýšiť i pomôcť v iných oblastiach.
Cenovo sa jedná o doplnok, ktorého cena je veľmi pestrá. Ani lacné suplementy nie sú zlé, no treba si všímať zloženie a pozrieť, koľko látok v sebe obsahuje jedna dávka. Často sa totiž tie drahšie z dlhodobého hľadiska vyjdú lacnejšie, keďže bude treba dávkovať menšie množstvo.
Ak teda chcete športovať bez zbytočných starostí, oplatí sa investovať do doplnkov z radu kĺbovej výživy. Takýmto spôsobom znížite riziká kĺbových problémov, akými sú napríklad dna, reumatická artritída, skolióza či vyvrtnutia. Taktiež by ste však nemali zabúdať aj na dôkladne rozcvičenie pred väčšou fyzickou záťažou.
Letný režim, pôvodne z : 01.05.2013.
Čítať ďalší článok:
Všetko, čo by ste mali vedieť o chia semienkach Zdieľať na Facebooku