Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Výživa 16. 07. 2019

Všetko, čo by ste mali vedieť o chia semienkach

ikonka
Možno ste už o nich aj počuli, ale viete o nich všetko podstatné? Sú malinké, ale majú v veľký potenciál. Chia semienka. V tomto článku si o nich povieme to najpodstatnejšie, od definície, cez zloženie a prospešné účinky až k použitiu.

Čo sú chia semienka?

Chia semienka pochádzajú z rastliny Šalvie hispánskej, ktorá má pôvod v Mexiku a Guatemale, kde bola kultivovaná už pred stáročiami. Často sa pri nich stretávame s pojmom „aztécke superjedlo“, pretože boli základným komponentom výživy Aztékov. Chia semienka im poskytovali energiu a medicínsky podporu. Obsahujú mnoho antioxidantov, omega-3 mastné kyseliny a majú viac bielkovín a vlákniny ako ktorékoľvek iné zrná/semienka.

Nutričné fakty o chia semienkach

Jedna čajová lyžičky obsahuje asi 15 gramov chia semienok. A v tomto množstve môžete nájsť 70 kalórií, pričom 40 pochádza z tukov. Nie sú to však nasýtené ani trans tuky, semienka totiž obsahujú len 4,5 gramu „dobrých“ tukov a žiaden cholesterol či sodík. Obsahujú 7 gramov sacharidov, ale šesť vo forme vlákniny. Cukor v nich nenájdete. Bielkoviny sú obsiahnuté v troch gramoch. Nájdeme v nich aj 10 % odporúčaného denného príjmu vlákniny, 8 % železa a 4 % vitamínu C. Nájdete v nich aj vitamíny B2 a B3, ďalšie minerálne látky (meď, magnézium, mangán, fosfor, zinok), ako aj mnoho antioxidantov, vrátane flavonoidov.

Prospešné účinky chia semienok

Už z ich zloženia je zrejmé, že účinky, ktoré v sebe skrývajú, budú priaznivé. Chia semienka poskytujú veľa energie a podporujú výkonnosť. A to vo väčšom meradle ako ryža či ovsené vločky. Energie máte dostatok aj niekoľko hodín po ich konzumácií. Takisto predlžujú a podporujú hydratáciu organizmu a pri cvičení a fyzickej aktivite v ňom udržiavajú elektrolyty.

Chia semienka majú takisto pozitívny vplyv na znižovanie krvného tlaku a takisto regulujú úroveň krvnej glukózy. Jej pomalé a pozvoľné uvoľňovanie umožňuje telu dlhšie sa cítiť energicky a sýto. Takisto potláča chute na sladké a jednoduché sacharidy. Suma sumárum, pomáha udržiavať štíhlu líniu. Negatívne účinky nemajú žiadne.

Kde kúpiť chia semienka?

Chia semienka sú v podstate dostupné v dvoch formách – ako celé semienka a ako prášok. Len tak na každom rohu sa však nepredávajú. Určite môžete obe formy kúpiť cez internet na špecializovaných internetových obchodoch, čo sa javí ako pohodlnejšie možnosť. Ak však poznáte vo svojom okolí predajňu zameranú na zdravú bio výživu, s najväčšou pravdepodobnosťou ich kúpite aj tam.

Ako ich konzumavať?

Semienka chia sú veľmi mnohostranná a ľahko zapasujú do vašej diéty. Môžete si z nich pripraviť pridaním vody gél bohatý na živiny a konzumovať ich samotné alebo ich pridať do jedál ako výživný doplnok. Hodí sa do omeliet, jogurtov, šalátov, pudingov, omáčok, dressingov, kokteilov i rôznych nápojov. Môžete ju využiť aj ako náhradu vajec v mnohých receptoch. Samá o sebe chutí má chuť blízko orechom.

Článok bol pôvodne vydaný: 17.01.2014.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist