InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Cvičenie a choroba – cvičiť či oddychovať?

22. augusta 2018
Cvičenie a choroba – cvičiť či oddychovať?
Blíži sa termín súťaže alebo termín vašej dovolenky, cvičenie sa stalo nutnosťou alebo vás nesmierne začalo baviť a z nenazdajky na vás príde choroba. Nádcha či chrípka, necítite sa pri nich najlepšie. Mali by ste cvičiť, keď ste chorí? Vynechať zopár tréningov? Ako sa rozhodnúť?

Odpoveď na túto otázku záleží od toho, ako ste chorí. Slabá až mierna fyzická aktivita je zvyčajne v poriadku, ak máte len nádchu a nemáte zvýšenú teplotu. Cvičenie vám v tomto prípade dokonca môže pomôcť cítiť sa lepšie, ak máte problémy s nosným dýchaním.

Treba sa však riadiť tým, čo vám hovorí telo. Predsa, ak ste chorí, telo vám naznačuje, že niečo nie je v poriadku. Ak máte nádchu, ale cítite sa zle, v tom prípade si zvoľte prestávku. Tých pár dní bez cvičenie neovplyvní výrazne vašu výkonnosť a možno vám aj pomôže.

Článok pokračuje pod reklamou


Kedy cvičiť?

Zaužívaným kritériom pri cvičení je, že ak sú symptómy choroby nad krkom, ako sú bežné nachladnutie (plný nos, smrkanie) alebo menšia bolesť hrdla, potom by ste mohli absolvovať svoj tréningový program.

Dobré by však aj v tomto prípade bolo, ak by ste zvážili zníženie intenzity tréningu či dokonca aj jeho dĺžku. Ak ste chceli ísť behať, radšej si zvoľte prechádzku. Nebudete tak riskovať, že sa začnete cítiť horšie. Uistite sa však, že nemáte zvýšenú teplotu!

Kedy necvičiť?

Rovnako sa budeme riadiť kritériom z predošlého bodu. Ak sú symptómy lokalizované pod krkom, určite necvičte. Jedná sa o príznaky ako kašeľ, sťažené dýchanie, svalová bolesť, zimomriavky či podráždený žalúdok.

Doprajte si oddych od cvičenia aj vtedy, keď máte horúčku, cítite sa unavení alebo vás veľmi bolia svaly. Cvičením by sa zvýšila opäť vaša teplota, čo je obzvlášť nebezpečné pri horúčke. Ak na vás ide chrípka a absolvujete tréning, je šanca, že vás čaká mnoho vážnejší priebeh choroby.

Ak nie ste profesionál, nemusíte za každú cenu tlačiť na seba a cvičiť až do nemoty. Ak na vás ide choroba, radšej si doprajte voľno. Keď ste sa tak rozhodli, nezabudnite sa potom vracať k tréningu postupne s menšou intenzitou na začiatku. A ak si nie ste istí, či môžete po chorobe začať s cvičením, poraďte sa s lekárom.

Ak ste sa predsa rozhodli cvičiť, nezabudnite znížiť náročnosť tréningu. Ak sa budete snažiť absolvovať tréning v pôvodnej intenzite a dĺžke, keď máte viac ako bežnú nádchu, mohli by ste riskovať vážnejšie zranenie alebo ochorenie.

Letný režim, pôvodne z : 04.08.2014.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist