InstagramFacebookYoutube
Tréning

Stroje alebo činky?

16. júla 2015
Stroje alebo činky?
Posilňovací tréning môže byť niekedy pre začiatočníkov mätúci. Jednou z najväčších debát vo svoje fitness je aj otázka toho, či je lepšie cvičiť s činkami alebo so špecializovanými strojmi. Každý spôsob má pritom svojich prívržencov. Ako sa teda rozhodnúť?

Predtým, ako pôjdeme porovnávať, najskôr si charakterizujeme obe skupiny. Činky označujeme aj ako voľné váhy, pretože sú klasifikované ako objekt, ktorý môžeme voľne pohybovať troma dimenziami. K voľným váham nepatria len jednoručky a veľké činky, ale aj kladky. Za cvičebné stroje označujeme zase zariadenia, ktoré sú schopné väčšinou vykonávať len dvojdimenzionálny pohyb (pec-dec, smithov stroj).

Pojmy už poznáme, tak poďme na výhody a nevýhody oboch skupín.

Článok pokračuje pod reklamou


Stroje

Stroje sú vhodnejšie pre začiatočníkov, ktorým pomôžu aj pri naberaní sebavedomia – nemusia sa báť zlého prevedenia cviku. Sú ľahké na používanie, a preto sa hodia aj pri návrate po zranení. Tréningy s nimi šetria čas, redukujú možnosť zranenia, pretože majú daný rozsah pohybu. Preto dochádza aj k lepšiemu precíteniu trénovaného svalu.

Rovnaký pohýb však po čase vedie k preťaženiu a zraneniu. Tiež máte pri cvičení falošný pocit, že ste silnejší, no mimo stroja sa vo väčšina aktivít nezapája do akcie len jeden sval, a tak pri nich takí silní nebudete. Nepracujete totiž na stabilizátoroch. Navyše cvičenci sú náchylný k lajdáckosti – nesústredia sa prevedenie cviku a môžu si tak ublížiť (natrhnutie svalu alebo úponu). Niektoré stroje tiež bránia prirodzenému pohybu tela, napr. drepy na smithovom stroji.

Voľné váhy

Pri voľných váhach sa do akcie zapája väčšia práca stabilizačných svalov, pretože väčšinou pri vykonávaní cviku pre jednu partiu pracujú aj pomocné svaly. Dochádza tým aj k zlepšeniu balansu a koordinácie. Budujete silu celého tela a výsledky sa pretavia aj do uľahčenia aktivít v bežnom živote. Sú lacné, všestranné a môžete ich využívať aj doma. Dokonca pri cvičení s nimi zapájate aj väčšiu mozgovú aktivitu.

Voľné váhy sú náročnejšie na zvládnutie techniky, ak sa ju nenaučíte správne a nebudete pristupovať rozumne k váham, zvyšujete aj riziko zranenia. Mnohokrát sa tiež znižuje efektivita tréningu, keď musíte v posilňovni na činky čakať alebo meniť váhu či pripravovať sa na iný cvik. Vedú tiež k zmäteniu. Hlavne začiatočníkom robí problém vybrať si z ohromného množstva dostupných cvikov.

Stroje alebo činky?

Kto je víťazom tohto súboja? V skutočnosti nikto. Ideálny tréning totiž môže zahŕňať aj stroje aj činky, aby ste dosiahli maximum pri snahe naberať svalovú hmotu a získavať silu, pričom aj zaistili stabilitu kĺbov. Môžete sa tak sústrediť pri niektorých cvikoch na činky a pi iných na stroje.

Predošlé riadky vám môžu pomôcť zistiť, aké náčinie vyhovuje vašim potrebám. Obe majú svoje výhody i nevýhody, a tak je kľúčové vybrať si to, čo vyhovuje vám. Podstatné je, aby ste vyhoveli vaším potrebám a neriskovali zranenie. Ak vám viac vyhovujú voľné váhy, mohli by ste pocítiť väčšie pokroky ako so strojmi.

Letný režim, pôvodne z 6.5.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist