InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Sú diétne nápoje skutočne zdravšie?

12. mája 2013
Sú diétne nápoje skutočne zdravšie?
Priemysel s diétnymi nápojmi v poslednom desaťročí expandoval vo veľkom v celosvetovom meradle. Diétne nápoje sú videné ako zdravá alternatíva k sladeným, ktoré sú spojené s cukrovkou a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Ako je to však s ich zdravotnými výhodami v skutočnosti?

Nová americká štúdia sa pozrela na to, ako celková diéta a konzumácia diétnych nápojov vplýva na zdravie človeka. Výskumníci prišli na to, že diéta aj nápoje vás môžu ovplyvniť, no vo výrazne väčšom meradle vás ovplyvňuje hlavne to, čo jete.

Ľudia, ktorí sa počas obdobia 20 rokov stravovali zdravo, mali nižšie riziko vzniku metabolického syndrómu v porovnaní s tými, čo vo svojej strave mali jedlá z fast foodov, pizzu či nezdravé pochúťky.

Článok pokračuje pod reklamou


Znaky metabolického syndrómu zahŕňajú zvýšený obsah cukru v krvi, vysoký krvný tlak, prebytočný podkožný tuk a nízka úroveň zdravého cholesterolu. Všetko to pritom vedie k vzniku srdcovocievnych ochorení, mŕtvice či cukrovky.

Ľudia, ktorí sa stravovali zdravo a konzumovali diétne nápoje mali o trochu vyššie riziko metabolického syndrómu (20%) ako tí, ktorí sa zdravo stravovali, ale takéto nápoje nepili (18%). Najvyššie riziko sa objavilo u ľudí so „západnou“ diétou a pitím diétnych nápojov (32%).

Vedci na záver konštatujú, že hlavným motorom za zdravým životom je v tomto ohľade predovšetkým samotná diéta, no ak budete diétne nápoje piť občasne, mohlo by vám to tiež pomôcť. V minulosti pritom jedna štúdia zistila, že príjem troch a viacerých diétnych nápojov denne vedie k priberaniu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist