Nová americká štúdia sa pozrela na to, ako celková diéta a konzumácia diétnych nápojov vplýva na zdravie človeka. Výskumníci prišli na to, že diéta aj nápoje vás môžu ovplyvniť, no vo výrazne väčšom meradle vás ovplyvňuje hlavne to, čo jete.
Ľudia, ktorí sa počas obdobia 20 rokov stravovali zdravo, mali nižšie riziko vzniku metabolického syndrómu v porovnaní s tými, čo vo svojej strave mali jedlá z fast foodov, pizzu či nezdravé pochúťky.
Znaky metabolického syndrómu zahŕňajú zvýšený obsah cukru v krvi, vysoký krvný tlak, prebytočný podkožný tuk a nízka úroveň zdravého cholesterolu. Všetko to pritom vedie k vzniku srdcovocievnych ochorení, mŕtvice či cukrovky.
Ľudia, ktorí sa stravovali zdravo a konzumovali diétne nápoje mali o trochu vyššie riziko metabolického syndrómu (20%) ako tí, ktorí sa zdravo stravovali, ale takéto nápoje nepili (18%). Najvyššie riziko sa objavilo u ľudí so „západnou“ diétou a pitím diétnych nápojov (32%).
Vedci na záver konštatujú, že hlavným motorom za zdravým životom je v tomto ohľade predovšetkým samotná diéta, no ak budete diétne nápoje piť občasne, mohlo by vám to tiež pomôcť. V minulosti pritom jedna štúdia zistila, že príjem troch a viacerých diétnych nápojov denne vedie k priberaniu.
Čítať ďalší článok:
Ako trénuje známy fitness model Greg Plitt? Zdieľať na Facebooku