Väčšina ľudí pristupuje k dvojfázovému tréningu nesprávne. To vedie k nedostatočnému rastu svalov, ako aj únave a nechuti k cvičeniu, ktoré vyplynú z pretrénovania. Zvyšujú si aj riziko zranenia. Ako však cvičiť dvakrát denne a získavať pozitívne výsledky?
Najskôr musí byť jasné, čo pri takomto štýle cvičenia chceme dosiahnuť. V prvom rade by to mala byť superkompenzácia vedúca k svalom, v druhom manažovanie únavy tak, aby ste sa nie len cítili sviežo, ale aby ste aj podávali pri cvičení dostatočne dobré výkony.
Pri dvojfázovom cvičení môžete uplatňovať dva prístupy: 1. budete cvičiť ráno i večer rovnakú svalovú partiu, 2. budete cvičiť dva protiľahlé svalové partie. Oba fungujú, ale v tomto prípade sa zameriame na ten prvý.
Ak chcete v jeden deň odcvičiť dvakrát jednu svalovú partiu, musíte vedieť, ako na to. Cieľom ranného tréningu bude sila. Vo večernom zase napumpovanie. Ako to bude vyzerať v praxi?
Zoberme si hrudník. Ráno absolvujete tri základné cviky: tlaky na rovnej lavičke, tlaky na šikmej lavičke a kľuky na bradlách. Každý vykonáte v 5 sériách po 3 až 6 opakovaní. Medzi sériami oddychujte dve až tri minúty.
Večer už nebudeme presné svalstvo zaťažovať tak tvrdo, ale naženieme do neho krv jeho napumpovaním. Budeme tak robiť viac opakovaní – 10 až 20. Postupne vykonáme štyrikrát v supersérii upažovania s jednoručkami a tlaky s jednoručkami na šikmej lavici. Následne štyrikrát v supersérii upažovania s jednoručkami a tlaky s jednoručkami na rovnej lavici. Na koniec ešte dopumpujeme svaly sťahovaniami protismerných kladiek alebo bežnými kľukmi v štyroch sériách (ideálne po 20 opakovaní). Prestávky udržujeme jednominútové.
Základom pri každej partii je, aby sa ráno odcvičilo 5 sérií základného cviku s 3 až 6 opakovaniami. Večer sú opakovania vyššie a môžu sa využívať nie len supersérie, ale aj gigantické série. Cieľom je svaly napumpovať. Tento princíp aplikujete pri každej svalovej partii.
V jednom týždni by ste mali každú svalovú skupinu odcvičiť dvakrát. Ukážkový split môže byť: hrudník a ruky, nohy, chrbát a ramená, hrudník a ruky, nohy, chrbát a ramená, voľno. Bude to náročné a bude to viesť pomaličky až k pretrénovaniu.
A aj preto je tento systém vhodný len pre skúsených cvičencov. Musíte totiž sami vycítiť, kedy už budete k pretrénovaniu blízko. Vtedy si od cvičenia dáte na týždeň voľno, budete kvalitne jesť a oddychovať. Práve vtedy vám svaly porastú najviac.
Čítať ďalší článok:
Tréning legendy XIII. – Shawn Ray a tréning stehien Zdieľať na Facebooku