SlovakFitness.sk

Výživa 09. 02. 2018

Spoznajte jedlo, ktoré vám posilní kosti. S mliekom nesúvisí

ikonka
Ak sa s potravou spojí posilňovanie kostí, potom väčšine ľudí automaticky prídu na um mlieko, syry a ďalšie mliečne produkty. Existuje však jedlo, ktoré s mliekom nesúvisí a vaše kosti posilní až o dvadsať percent.

Pozrieme sa na druh ovocia, ktoré svoju super silu získava po vysušení. Sušené slivky získali povesť najmä ako prírodné preháňadlo, no skrývala sa v nich schopnosť, ktorá bola dlho neznáma. Podľa nedávnej štúdie sú sušené slivky pre vaše kosti veľkou oporou.

Výsledky štúdie boli zverejnené v žurnále Sciantific Reports. Do výskumu sa zapojili laboratória NASA, Kalifornská univerzita v Irvine a Kalifornská univerzita v San Franciscu.

Prvým zistením vedcov bolo, že sušené slivky dokážu chrániť kosti pred poškodením spôsobeným radiáciou. Ochrana nimi bola efektívnejšia ako ochrana zmesou antioxidantov, kyselinou dihydrolipoovou či ibuprofénom.

Druhým zistením bolo, že myši, ktoré neboli vystavené radiácii, mali o takmer 20% silnejšie kosti. Vedci s istotou nevedia odôvodniť, prečo majú sušené slivky taký vplyv, ale predpokladajú, že je to vhodnou kombináciou polyfenolov, ktoré majú antioxidačné a protizápalové účinky.

Tieto zistenia sú pozitívne nie len pre astronautov, ktorí sú vo vesmíre vystavovaní radiácii, ale aj pre bežných ľudí. Podľa vedúcej štúdie, Nancy Turnerov, stačí pre pozitívny účinok na kosti zjesť len štyri až päť sušených sliviek denne.

A ak vás nelákajú sušené slivky len pre posilňovanie kostí či ich dobrú chuť, potom si môžeme pripomenúť ich ďalšie výhody:

1. Predchádzajú zápche - už sme spomínali, že sa využívajú aj ako prírodné preháňadlo. To poteší najmä tých, ktorých trápieva zápcha. Obsahujú veľa vlákniny a sorbitolu, ktoré sú za tento ich vplyv zodpovedné.

2. Zlepšujú zrak - sú skvelým zdrojom vitamínu A, ktorý je dôležitý pre zdravie očí.

3. Posilňujú zdravie - obsahujú viac antioxidantov ako čučoriedky. Posilňujú imunitný systém, chránia bunky pred voľnými radikálmi a prospievajú aj srdcu. Znižujú krvný tlak i riziká mŕtvice a infarktu.

4. Sú dobré pre vlasy a pokožku - sušené slivky obsahujú železo, ktoré prospieva celovému stavu vašich vlasov. Prítomné vitamíny a minerály zase udržujú v zdravom stave pokožku a spomaľujú prejavy starnutia.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
styri-zle-jedla-ktore-az-take-zle-v-skutocnosti-nie-suŠtyri „zlé“ jedlá, ktoré až také zlé v skutočnosti nie sú neviete-co-su-tigrie-orechy-mali-by-steNeviete čo sú tigrie orechy? Mali by ste nemozete-si-zdriemnut-dodajte-si-energiu-tymito-jedlamiNemôžete si zdriemnuť? Dodajte si energiu týmito jedlamiako-sa-stravovat-ak-chcete-optimalizovat-rast-svalovAko sa stravovať, ak chcete optimalizovať rast svalov?dodavate-si-energiu-kavou-tieto-triky-vam-pomozuDodávate si energiu kávou? Tieto triky vám pomôžu
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist