SlovakFitness.sk

Výživa 20. 03. 2018

Môže strava pomôcť s bolesťou svalov a kŕčmi?

ikonka
Obujete si tenisky, zaviažete šnúrky a pustíte si svoje obľúbené pesničky pripravení na dlhý beh. Dostanete sa cez počiatočnú fázu trápenia, rozhýbete svoje nohy a zrazu sa vám beží jedná báseň. Potom však príde nečakaná komplikácia.

Zrazu sa počas vášho behu objaví bolesť nôh a vy musíte zvoľniť tempo behu, kráčať alebo behať aj cez bolesť. Potom však prídu kŕče do lýtok a tie vás už donútia s behom prestať.

Druhý scenár je ten známejší. V pondelok ste odcvičili nový vysoko intenzívny intervalový tréning a v utorok máte problém s chodením či vstávaním zo stoličky. Vaše svaly toho majú dosť a trápi vás nepríjemná svalovica.

A hoci nie je nič zlé, keď vás po cvičení bolia svaly, radšej by ste žili bez tejto bolesti. Dobrou správou je, že existuje niekoľko jedál, ktoré by vám mohli pomôcť dostať bolesť svalov a svalové kŕče pod kontrolu.

Pre zníženie svalových kŕčov sú ideálne banány pre ich vysoký obsah draslíka. Tento minerál vyrovnáva rovnováhu elektrolytov s vodou v tele, čo vedie k dobrému fungovaniu svalov. Inými dobrými zdrojmi draslíka sú zemiaky, fazuľa a brokolica.

Kŕče súvisiace s cvičením často prichádzajú aj pre nedostatok sodíka, o ktorý telo prichádza aj potením. Preto ho obsahujú aj športové nápoje. Mnoho športovcov využíva ako alternatívu nálev z kyslých uhoriek, ktorý znižuje riziko kŕčov. Treba ho piť pred i počas cvičenia.

Pokiaľ ide o zníženie prejavov svalovice, pomôže vám višňová šťava po docvičení. Tá dokonca podporuje regeneráciu po tréningu. Podobný účinok majú aj sušené višne, ale u nich treba dať pozor na cukor. Alternatívou je aj syr cottage, ktorý je vhodný aj pred spaním.

Overeným pomocníkom pri svalových kŕčov i svalovej bolesti je kurkuma. Toto korenie obsahuje látku, ktorá má aj protizápalové a antioxidačné vlastnosti.

Zdroj: fit36

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
myty-o-vyzive-vdaka-ktorym-mozete-priberatMýty o výžive, vďaka ktorým môžete priberaťlepsia-chut-i-viac-zivin-obohatte-si-takto-bielu-ryzuLepšia chuť i viac živín: Obohaťte si takto bielu ryžuvyzivou-k-zdravemu-srdcu-4-cenne-tipyVýživou k zdravému srdcu: 4 cenné tipyaj-zdrava-zelenina-moze-niekedy-skoditAj zdravá zelenina môže niekedy škodiťako-vas-udrzi-vlaknina-dlhsie-mladymiAko vás udrží vláknina dlhšie mladými?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist