Naše ďalšie weby: NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Pre ženy 30. 03. 2019

Prečo by mohlo kardio negatívne vplývať na chudnutie žien?

ikonka
Mnoho žien zvyšuje frekvenciu a objem svojich kardiovaskulárnych tréningov, keď sa snažia spáliť nadbytočné tuky. Je však tento prístup správny? Aký prístup by mohol byť lepší?

Pre väčšinu žien je boj s tukmi viacročným bojom, ktorý často sprevádza nepopulárny jojo efekt. Vo väčšine prípadov je prvým inštinktom viac behávať, šliapať na rotopede, skrátka viac sa venovať aeróbnej aktivite.

Ak sa to ešte skombinuje s fóbiou z posilňovania, ktoré by z vás vraj mohlo urobiť muža alebo kulturistku, máme tu predpoklad na veľký neúspech.

Článok pokračuje pod reklamou


Kardio by sme mali vykonávať aj naďalej. Nie je nič lepšie, ako keď je osoba fyzicky aktívna. Treba si však uvedomiť, že v prvom rade by malo byť kardio vnímané ako nástroj k posilneniu zdravia a doplnok chudnutia.

Kardio nie je hlavným nástrojom na to, aby ste schudli. Dokázali to už aj rôzne štúdie. Dôvodov je niekoľko:

1. Nepálite pri ňom tak veľa kalórií, ako si myslíte - držíte sa kalórií, ktoré vám ukazuje daný stroj? Nie sú presné a často sa uvádza väčšie množstvo kalórií, ako skutočne spálite. Taktiež sa množstvo spálených kalórií časom znižuje, ako si viac zvykáte na dané cvičenie. Stáva sa totiž pre vás ľahšie a telo nepracuje tak tvrdo.

2. Je návykové - keď sa dokážete dostať cez tú bolestivú úvodnú fázu, dokážete si vytvoriť na kardio závislosť. To vedie potom k nezdravým zvykom, potenciálne aj k zraneniam alebo vyhoreniu. Môže to ovplyvňovať aj vaše vzťahy a nakoniec zabrzdiť vašu snahu schudnúť.

3. Ste po ňom hladnejšie - možno ste počuli o tom, že cvičenie potláča chuť do jedla. Podľa výskumníkov z Kanady to však platí len pre mužov. Ženy sú, v skutočnosti, po kardiovaskulárnom cvičení hladnejšie. To môže viesť až k prejedaniu.

4. Ste po ňom pasívnejšie - ak dokážete zo seba vydať pri kardiu maximum, tak môžete absolvovať skutočne dobrý tréning. Koľko však trvá? Hodinu? A čo tých zvyšných 23 hodín? Ak ste na diéte a cvičíte frekventovane a intenzívne, s najväčšou pravdepodobnosťou ich vyplníte pasivitou. Budete čoraz unavenejšie a celá snaha bude ťažšia a ťažšia.

Lepším prístupom je teda venovať sa kardio tréningu s mierou a brať ho za súčasť svojho životného štýlu. Ak však chudnete, nespoliehajte sa len naň, pretože vás môže spomaliť. V prvom rade by ste mali využívať každú príležitosť na to, aby ste boli aktívne. Dbať na vhodnú diétu a venovať sa aj posilňovaniu. Čím viac svalov totiž máte, tým rýchlejší metabolizmus budete mať a tým ľahšie pôjdu dole aj nadbytočné kilá.

Pomôžte nám:
Vadí vám niečo na našom webe? Všimli ste si technickú chybu? Chceli by ste niečo vylepšiť?   Dajte nám vedieť »

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku
© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk TOPlist