Únava je najčastejším prejavom tejto zmeny času, ale nemusí byť jediný. Čo však takáto zmena môže urobiť vášmu telu okrem toho?
1. Zvýši riziko depresií - viacero štúdií z rôznych kútov sveta spojilo zmenu času na letný so zhoršením nálady, podporením depresie a dokonca jedna austrálska štúdia zistila zvýšený výskyt samovrážd u mužov.
2. Zvýši riziko infarktu - švédska štúdia zistila, že v prvých troch dňoch po zmene času na letný dochádza k významnému nárastu infarktov, hlavne u žien. Vedci si myslia, že za to môže zmena v spánkovom cykle.
3. Zvýši sa riziko mŕtvice - fínski vedci zistili, že v dňoch po posunutí času dopredu narastá počet mŕtvic. Toto zvýšenie bolo významné v prvých dvoch dňoch po zmene. Zistili však, že rovnaké je to aj v prípade jesennej zmeny, keď sa vyspíte o hodinu dlhšie.
4. Zvýši sa riziko potratu - americkí vedci zase zistili, že v týždňoch po zmene času na letný sa zvýšil počet potratov, najmä u žien, ktoré už predtým potratili či podstúpili in vitro fertilizáciu.
5. Zvýši sa pravdepodobnosť dopravnej nehody - je to zaujímavé, ale kanadskí vedci zistili analýzou dát, že v období po zmene času na letný je najviac dopravných nehôd. Naopak, keď sa mení na zimný, je ich menej.
6. Môžeme zažiť bolesti hlavy - mnoho ľudí po zmene času registruje bolesť hlavy lokalizovanú na určitom mieste. Vedci veria, že to súvisí so zmenou cirkadiánneho rytmu.
7. Premrháme viac času - v dňoch po tejto zmene ťažšie udržiavame koncentráciu, a tak nepracujeme efektívne v práci či v škole. Najhoršie je to, pochopiteľne, v prvý pondelok. Mladí ľudia majú aj oneskorený reakčný čas.
Čítať ďalší článok:
Dvojtýždňový program na pálenie tukov a vyrysovanie svalov Zdieľať na Facebooku