Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Zdravie 29. 03. 2019

Čo robí zmena času na letný vášmu telu?

ikonka
Zmeny času, ktoré sa dejú dvakrát do roka, majú svojich kritikov. Ľudia väčšinou o čosi ťažšie znášajú marcovú zmenu, keď sa čas mení na letný, z druhej hodiny sa posúva na tretiu a niekoľko dní po tom sa človek cíti unavene.

Únava je najčastejším prejavom tejto zmeny času, ale nemusí byť jediný. Čo však takáto zmena môže urobiť vášmu telu okrem toho?

1. Zvýši riziko depresií - viacero štúdií z rôznych kútov sveta spojilo zmenu času na letný so zhoršením nálady, podporením depresie a dokonca jedna austrálska štúdia zistila zvýšený výskyt samovrážd u mužov.

2. Zvýši riziko infarktu - švédska štúdia zistila, že v prvých troch dňoch po zmene času na letný dochádza k významnému nárastu infarktov, hlavne u žien. Vedci si myslia, že za to môže zmena v spánkovom cykle.

3. Zvýši sa riziko mŕtvice - fínski vedci zistili, že v dňoch po posunutí času dopredu narastá počet mŕtvic. Toto zvýšenie bolo významné v prvých dvoch dňoch po zmene. Zistili však, že rovnaké je to aj v prípade jesennej zmeny, keď sa vyspíte o hodinu dlhšie.

4. Zvýši sa riziko potratu - americkí vedci zase zistili, že v týždňoch po zmene času na letný sa zvýšil počet potratov, najmä u žien, ktoré už predtým potratili či podstúpili in vitro fertilizáciu.

5. Zvýši sa pravdepodobnosť dopravnej nehody - je to zaujímavé, ale kanadskí vedci zistili analýzou dát, že v období po zmene času na letný je najviac dopravných nehôd. Naopak, keď sa mení na zimný, je ich menej.

6. Môžeme zažiť bolesti hlavy - mnoho ľudí po zmene času registruje bolesť hlavy lokalizovanú na určitom mieste. Vedci veria, že to súvisí so zmenou cirkadiánneho rytmu.

7. Premrháme viac času - v dňoch po tejto zmene ťažšie udržiavame koncentráciu, a tak nepracujeme efektívne v práci či v škole. Najhoršie je to, pochopiteľne, v prvý pondelok. Mladí ľudia majú aj oneskorený reakčný čas.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist