Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Výživa 11. 06. 2019

Výhody diéty s vysokým príjmom vlákniny + najlepšie zdroje

ikonka
Mnoho ľudí sa zaoberá diétami, ako sú ketogenická či vegánska, ktoré majú svoje plusy aj mínusy. Len málokto si však uvedomuje, že existuje jedna diéta, ktorá má prakticky len plusy – je to diéta založená na vysokom príjme vlákniny.

Výskumy dokazujú, že diéta s nízkym obsahom tukov a vysokým obsahom vlákniny znižuje riziko srdcovocievnych problémov, cukrovky, symptómu podráždeného čreva a dokonca aj niektorých druhov rakoviny. Pomáha pri zápche a nepriamo podporuje imunitný systém.

Vláknina je nestráviteľná časť rastlinných pokrmov, ktorá cestuje vaším tráviacim systémom a pomáha kontrolovať trávenie a odpadné látky. Spadá do kategórie sacharidov, ale na rozdiel od väčšiny z nich sa nemení na cukor.

Existujú dva typy: rozpustná a nerozpustná. Prvý typ sa pri trávení zmieša s vodou a vytvorí gél, ktorý sa spája s mastnými kyselinami. To spomaľuje trávenie a absorpciu cukru. Výsledkom toho je stabilizácia krvného cukru a hladiny cholesterolu.

Nerozpustná vláknina prejde tráviacim systémom prakticky nedotknuto, nahromadí sa v stolici a priberá k sebe odpadné látky, ktoré sa následne dostanú pri veľkej potrebe z tela von.

Oba typy vlákniny sú závislé od vody, keďže sú ako špongia a nasávajú tekutiny. Vo výžive založenej na vyššom príjme vlákniny tak potrebujete klásť dôraz aj na dostatočný príjem vody, ktorý sám o sebe je pre telo prospešný.

Okrem spomenutých zdravotných účinkov vlákniny je dobré spomenúť aj to, že podporuje chudnutie, pretože spôsobuje, že sa cítite sýtejšie dlhší čas bez príjmu ďalších kalórií. Taktiež vám pomáha udržať dlhšie energiu bez veľkých výkyvov.

Denne by ste mali prijať asi 25 gramov vlákniny, ak ste žena, alebo 38 gramov vlákniny, ak ste muž. To je len minimum. Väčšina ľudí nedosahuje vo svojej strave ani to. Maximom by malo byť 40 až 50 gramov, inak si môžete privodiť plynatosť, kŕče či dokonca zápchu.

Najlepšie zdroje vlákniny sú tie prirodzené a nájdeme ich v celých jedlách, najmä v ovocí, zelenine, strukovinách a celozrnných produktoch. Medzi lídrov patria: otruby, fazuľa, bôb, hrach, šošovica, sušené figy, avokádo, artičoky, tekvica, maliny, zelená listová zelenina, celozrnné cestoviny, hrušky, tekvicové semená, quinoa, brokolica, jablká, chia semená, kel, sladké zemiaky.

zdroj: dailyburn


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist