InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Vegánske jedlá, ktoré bojujú proti chudokrvnosti

01. novembra 2019
Vegánske jedlá, ktoré bojujú proti chudokrvnosti
Anémia, alebo chudokrvnosť, je bežná vec najmä u žien. Dokonca o nej ani nemusíte vedieť. Ak vás však trápi alebo by ste jej chceli zabrániť, mohli by ste si dať do poriadku aj výživu.

Chudorkvnosť sa môže prejavovať únavou, slabosťou, nepravidelným tepom srdca, bolesťou na hrudi, závratmi, krátkym dychom, bledou pokožkou, studenými končatinami či bolesťami hlavy.

Existuje chronická anémia, ktorú nespôsobuje nedostatok určitých živín v potrave, a tak by ste sa mali pred nastolení zmien v strave poradiť najprv s doktorom. Inak však môžete proti chudokrvnosti bojovať prijímaním väčšieho množstva železa, vitamínu B12 a kyseliny listovej.

Článok pokračuje pod reklamou


Podľa týchto živín si aj rozdelíme jedlá, ktoré sú na ich obsah bohaté. Pôjde len o jedlá, ktoré sú vhodné pre veganov, takže mäso tu nenájdete.

Jedlá bohaté na železo: rôzne druhy fazule, vybrané druhy sušeného ovocia (broskyňa, marhuľa, slivky), tmavá listová zelenina (kapusta, kel), trstinová melasa, quinoa. Možno by vás lákal aj špenát, ale tomu sa vyhnite, pretože obsahuje aj látky, ktoré blokujú absorpciu železa. Tú zležíte príjmom vitamínu C.

Jedlá bohaté na vitamín B12: fermentované jedlá (kyslá kapusta, kimči, tempeh, kombuča), lahôdkové droždie, jedlá obohatené o vitamín B12 (vegánske mlieko, cereálie, vegánske alternatívy mäsa). Keďže je výber relatívne malý, odporúča sa tento vitamín získavať aj vo forme doplnku výživy.

Jedlá bohaté na kyselinu listovú: rôzne druhy fazule, špargľa, brokolica, ružičková kapusta, cvikla, citrusové ovocie, orechy a semená, pšeničný klíček, papája, avokádo, banán.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2025 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist