Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Zaujímavosti 10. 11. 2019

14 zaujímavých faktov o našich svaloch

ikonka
Svalový systém v našom tele nám umožňuje vykonávať najrôznejšie pohyby, či ide o malé pohyby alebo veľké, či si ich uvedomujeme alebo nie. Pomáhajú nám tiež k držaniu tela pri sedení či státí. To však nie je všetko.

Aby ste sa o svaloch vášho tela naučili o čosi viac, prinášame vám týchto 14 zaujímavých skutočností:

1. Poznáme tri druhy svalov – hladké sú svaly vo vašom žalúdku, krvných cievach a všade, kde pracujú bez toho, aby ste si to uvedomovali. Srdcové sú svaly vo vašom srdci. Skeletálne sú svaly upevnené na kostiach, ktoré využívame pri našich pohyboch.

2. Telo má viac ako 600 svalov – je ich skoro trikrát viac ako kostí.

3. Svaly sú tvorené špeciálnymi bunkami – tieto bunky sa nazývajú svalové vlákna a ich hlavnou doménou je schopnosť kontrakcie – sťahujú sa a uvoľňujú podľa potreby.

4. Najväčší sval v tele je sedací – gluteus maximus je najväčším svalom v tele, pretože jeho hlavnou úlohou je byť oporou pre trup a udržiavať správne držanie tela.

5. Najmenší sval nájdeme v uchu – najmenšie svaly sa nachádzajú vo vnútornom uchu, ktoré pomáhajú držať pokope. V uchu nájdeme aj najmenšie kosti v tele.

6. Najsilnejší sval nájdete na hlave – vzhľadom na svoju veľkosť je najsilnejším svalom v tele sval žuvací, ktorý umožňuje vyvinúť čeľusťam ohromný tlak.

7. Svaly sú ku kostiam pripojené šľachami - a sval so svalom sa spája väzivami.

8. Svaly tvoria zhruba 40 % vašej celkovej hmotnosti – toto je pravda pre väčšinu stavovcov.

9. Najtvrdšie pracujúci sval? – áno, je to vaše srdce, ktoré denne vypumpuje asi 2500 galónov krvi.

10. Najzaneprázdnenejší sval? – sú to svaly, ktoré kontrolujú pohyby vašich očí. Za hodinu urobia až 10 000 koordinovaných pohybov.

11. Väčšina tepla v tele je vďaka svalovým kontrakciám – svaly sú zodpovedné za asi 85 % celkového tepla, ktoré sa produkuje vo vnútri tela.

12. Mozog kontroluje svaly opačnej strany tela – ľavá motorická oblasť mozgu ovplyvňuje svaly na pravej strane tela, pravá na ľavej.

13. Svaly typicky pracujú v pároch – jeden sa naťahuje, druhý skracuje. Pomyslíte si napríklad na súhru bicepsov a tricepsov.

14. Svaly nedokážu tlačiť – jediný pohyb, ktorý svaly robia, je ťahový. Aj keď na niečo zatlačíme, svaly v skutočnosti vykonávajú ťah – priťahujú lakeť a rameno.

zdroj: healthline

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist