Výživa

Zloženie kvalitných raňajok

16. augusta 2016
Zloženie kvalitných raňajok
V jednom z predošlých článkov sme si vysvetlili, prečo sa raňajky považujú za najdôležitejšie jedlo dňa a dnes si povieme niečo o takom zložení raňajok, ktoré vás bude zásobovať energiou a naštartuje vás správnym spôsobom do úspešného dňa.

Dôvodov, prečo sú raňajky dôležité je niekoľko: dodávajú telu dlho očakávané živiny, pomáhajú pri chudnutí, zlepšujú náladu a činnosť mozgu, budujú energetický základ pre celý deň a vo všeobecnosti prispievajú k lepšiemu zdraviu.

Okrem ich ignorovania však raňajky môžu byť poskladané nesprávne. Dnes si ukážeme príklady raňajok, ktoré budú pre vás prínosom. Ak sa sťažujete na nedostatok času, máme pre vás pripravené aj také alternatívy, vrátane takej, pri ktorej nemáte na raňajky viac ako dve minúty času. A tou aj začneme.

Veľmi rýchle raňajky

Ak nemáte pravidelne veľa času pre prípravu raňajok alebo ste zaspali a ponáhľate sa do práce, postačia vám menej ako dve minúty na to, aby ste si pripravili dobrý základ pre celý deň. Najrýchlejšie raňajky si urobíte tak, že si urobíte proteínový nápoj. Zmiešajte mlieko, srvátkový proteín a ovocie (môže byť aj zmrazené), napr. jahody, čučoriedky či mango. Vypite a môžete ísť.

Raňajky do 20 minút

Ak máte k dispozícii 20 minút, behom nich stihnete urobiť aj sladkú alternatívu raňajok. Ide o proteínové palacinky, ktoré sú zložené z ovsených vločiek, vaječných bielkov, srvátkového proteínu a na dochutenie môžete použiť aj kakao, škoricu či steviu. Ďalšou možnosťou je tradičná ovsená kaša. Ovsené vločky sú dobré, pretože obsahujú bielkoviny a pomaly stráviteľné sacharidy, ktoré vám dodajú energiu pre celé dopoludnie.

Raňajky pre tých, čo majú čas aj hodinu

Ak máte ráno hodinu času alebo ste ochotní privstať si, aby ste viac času venovali ich príprave, zvoľte si zeleninou naplnenú omeletu. Nechajte chvíľu odležať cibuľku, papričky, brokolicu, špenát či paradajky v olivovom oleji. Potom ich pridajte do omelety ktorá je zložené z troch až štyroch bielkov a jedného žĺtka. Ochutiť ju môžete oreganom alebo inými bylinkami. Ako prílohu podávajte celozrnné pečivo.

Letný režim, pôvodne z 28.6.2013.