Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Výživa 19. 11. 2019

Prečo sa vyplatí viesť si výživový denník?

ikonka
Ak chcete jesť zdravo alebo sa už o to snažíte, nápomocný vám môže byť výživový denník, do ktorého si budete všetko zapisovať. Platí to obzvlášť vtedy, ak sa o to snažíte sami bez opory a kontroly druhej osoby.

Ak nie ste zžití so zdravým stravovaním sa, výživový denník je pre vašu cestu nevyhnutnosťou, aby ste si vybudovali vašu stravu tak, že sa jedného dňa pre vás stane automatikou. Dovtedy bude pre vás zapisovanie si jedál, kalórií a váhy dôležité minimálne z týchto dôvodov:

1. Naučíte sa kontrolovať si kalórie
Zápisník vám ukáže, či prijímate menej alebo viac kalórií, ako si vyžaduje váš cieľ. Ak chudnete, budete ich chcieť prijímať menej. Ak priberáte, viac. Zápisník vám však príjem kalórii umožní aj lepšie kontrolovať. Uvidíte, ktoré jedlá sú pre vás nevhodné a ktorých by ste si mohli dopriať aj viac. Budete mať lepšiu predstavu o tom, koľko kalórií vám jednotlivé jedlá prinášajú.

2. Pochopíte zdroje prijímaných kalórií
Kalórie sa získavajú z bielkovín, sacharidov a tukov. Zapisovaním si jedál si zrejme všimnete, že väčšina z nich prichádza zo sacharidov. Môžete ich pritom z nich prijímať až príliš. Možno neprijímate dostatok bielkovín alebo prijímate nadbytok prázdnych kalórií z alkoholických či sladených nápojov. S týmto všetkým vám pomôže zápisník, vďaka ktorému budete môcť robiť úpravy svojej stravy.

3. Naučíte sa kontrolovať si porcie
Vnímaním toho, koľko kalórií pri každom jedle získame, zistíte, či naše porcie majú byť menšie alebo väčšie. Spoznáme tiež, aké veľké porcie môžete mať pri rôznych druhov jedál. Rovnaké množstvo kalórií vám totiž môže priniesť veľká porcie jedného jedla, ale n,a druhú stranu, malá porcie iného. A vy sa lepšie naučíte spoznávať rozdiely.

4. Uvedomíte si situácie, ktoré vedú k prejedaniu
Stane sa, že sa prejeme. Stane sa, že si doprajeme nezdravé jedlo. Niekedy v živote nastanú situácie, keď nás niečo stimuluje k tomu, aby sme sa odtrhli z reťaze, prestali myslieť na zdravú stravu a porušili naše záväzky. Zápisník vám pritom pomôže pochopiť, kedy k tomu dochádza a do budúcna sa na to lepšie pripravíte. Väčšinou pritom ide o emocionálne problémy.

5. Budete mať objektívne záznamy
Často sa stane, že si nechceme priznať, že sme niečo zjedli alebo nahovoriť si, že sme nezjedli až tak veľa nezdravého jedla. Keď si však budete zapisovať to, čo zjete, budete mať jasný dôkaz o tom, čo a v akom množstve ste zjedli. Nebudete musieť hádať a klamať samých seba. Budete mať realitu rovno pred očami, čierne na bielom.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist