Americká štúdia, na ktorej čele stál Brad J. Schoenfeld z Global Fitness Services, potvrdila domnienky nadšencov z posilňovní, že za svalový rast môžu tieto tri primárne faktory, ktoré aktivizujú hypertrofickú reakciu na cvičenie:
1. Mechanický odpor
Mechanicky vyvolané napätie odporom pri silovom cvičení a strečingu je považované za nevyhnutný faktor svalového rastu. Jednoducho povedané, svaly potrebujú v tréningoch výzvu, ktorú budú prekonávať. Potrebujete ich preťažiť. Na to vplývajú činky, záťaže na strojoch, gumové expandery či váha vlastného tela, ak cvičíte bez náčinia. Čím väčšiu formu pri dobrej technike prevedenia dokážete dvihnúť, tým viac mechanického odporu telo prekonáva a tým viac sa stimuluje svalový rast.
2. Poškodenia svalov
Začiatočníkov to môže prekvapiť, skúsení cvičenci vedia, že cieľom každého tréningu je svoje svaly poškodiť. Samozrejme, na mikroskopickej úrovni. Posilňovanie spôsobuje prirodzené mikroskopické poškodenia svalových vlákien a spojivových tkanív, ktoré sa telo následne v procese zotavovania snaží zaceliť. Zaceľuje ich produkciou nových svalových buniek. Výskum ukázal, že najväčšie mikroskopické poškodenia možno pozorovať v excentrickej fáze opakovania, teda vtedy, keď napríklad pri tlakoch na lavičke alebo príťahoch v predklone váhu spúšťate dole.
3. Metabolický stres
Tretím faktorom potrebným pre maximálny svalový rast je metabolický stres, ktorý je následkom intenzívneho cvičenia. Že k nemu došlo, zistíte pomerne ľahko – cítite pálenie svalov pri posledných opakovaniach poslednej série. Práve vtedy dochádza k nahromadeniu odpadných látok z anaeróbnej aktivity, čo vedie k odozve tela, ktoré sa snaží na túto záťaž zvyknúť si. V tomto prípade nejde o nevyhnutný faktor svalové rastu, ako prvé dva, ale jeho mieru citeľne zvyšuje.
Čítať ďalší článok:
Ako začať s diétou alebo tréningom už dnes a nie „zajtra“? Zdieľať na Facebooku