Nedávna séria štúdií zo Severného Írska prišla so zaujímavým zistením, že narcizmus v určitej miere by mohol byť pre človeka dobrý. V akom zmysle? Jednoducho, človek s veľkým narcizmom sa môže ľahšie stať mentálne odolnejším jedincom.
Profesor psychológie Kostas Papageorgiou z Queens University v Belfaste tvrdí, že takýto ľudia sú mentálne tvrdší, pretože prekonávajú výzvy v snahe získať prístup k zdrojom, o ktorých sú presvedčení, že si ich zaslúžia.
„Naša práca naznačuje, že minimálne nejaký aspekt narcizmu môže pomôcť individualitám preukázať odolnosť voči určitým typom psychopatológie, konkrétne symptómom depresie a vnímanému stresu,“ povedal Papageorgiou pre televíziu CNN.
Klinická psychologička Ramani Durvasula však varuje, že toto zistenie treba brať s opatrnosťou.
„Možno je veľký narcizmus dobrý v chránení ľudí, ktorí ho majú, pretože im slúži ako obranný štít pred stresom a negatívnymi náladami, ale treba pamätať na to, že skutočnou daňou narcizmu je spôsobom, akým sa títo jedinca správajú k druhým,“ poznamenala.
Skutočným ochorením narcizmu trpí asi 1 % populácie a je charakterizovaný neprestajnou túžbou stať sa stredobodom pozornosti. Často sa títo jedinci cítia nadradene a prehnane nafukujú svoju dôležitosť. Ak sa im však nevychádza v ústrety, môžu byť z toho vystresovaní a strácajú kontrolu nad svojimi emóciami a správaním. Tiež im chýba empatia.
Čítať ďalší článok:
Chcete skúsiť CrossFit? Tento tréning je vhodný aj pre začiatočníkov Zdieľať na Facebooku