Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Zdravie 29. 11. 2019

Narcizmus by vás mohol chrániť pred stresom a depresiou

ikonka
Sebaláska, ktorou sa prejavuje narcizmus, by nemusela byť až takým negatívnym patologickým stavom, za aký ho psychológovia a mnohí bežní ľudia často považujú. Nadmerný záujem o vlastnú osobu by mohol byť v niečom aj prospešný.

Nedávna séria štúdií zo Severného Írska prišla so zaujímavým zistením, že narcizmus v určitej miere by mohol byť pre človeka dobrý. V akom zmysle? Jednoducho, človek s veľkým narcizmom sa môže ľahšie stať mentálne odolnejším jedincom.

Profesor psychológie Kostas Papageorgiou z Queens University v Belfaste tvrdí, že takýto ľudia sú mentálne tvrdší, pretože prekonávajú výzvy v snahe získať prístup k zdrojom, o ktorých sú presvedčení, že si ich zaslúžia.

„Naša práca naznačuje, že minimálne nejaký aspekt narcizmu môže pomôcť individualitám preukázať odolnosť voči určitým typom psychopatológie, konkrétne symptómom depresie a vnímanému stresu,“ povedal Papageorgiou pre televíziu CNN.

Klinická psychologička Ramani Durvasula však varuje, že toto zistenie treba brať s opatrnosťou.

„Možno je veľký narcizmus dobrý v chránení ľudí, ktorí ho majú, pretože im slúži ako obranný štít pred stresom a negatívnymi náladami, ale treba pamätať na to, že skutočnou daňou narcizmu je spôsobom, akým sa títo jedinca správajú k druhým,“ poznamenala.

Skutočným ochorením narcizmu trpí asi 1 % populácie a je charakterizovaný neprestajnou túžbou stať sa stredobodom pozornosti. Často sa títo jedinci cítia nadradene a prehnane nafukujú svoju dôležitosť. Ak sa im však nevychádza v ústrety, môžu byť z toho vystresovaní a strácajú kontrolu nad svojimi emóciami a správaním. Tiež im chýba empatia.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist