Arnold vyrastal v období, kedy musel každý osemnásťročný mládenec v Rakúsku absolvovať ročnú povinnú vojenskú službu. On sa k armáde pripojil v roku 1965 a počas tejto služby vyhral juniorskú kategóriu súťaže Mr. Europe. Jeho účinkovanie však bolo spojené s kontroverziou.
Schwarzenegger sa totiž rozhodol dosiahnuť svoj cieľ aj prekážkou, ktorá by mnohých odradila. Počas manévrov ušiel bez povolenia z armády, aby sa v Nemecku zúčastnil súťaže. Keď sa z nej vrátil ako víťaz, nečakali ho fanfáry, ale pobyt vo vojenskom väzení.
„Účasť na tej súťaži znamenala pre mňa tak veľa, že som si dôkladne neuvedomoval následky toho kroku,“ povedal neskôr Schwarzenegger. Ten bol síce potrestaný, no predsa sa v armáde našli dôstojníci, ktorým jeho úspech učaroval.
Ako ho z väzenie prepustili, armáda mu zabezpečila izbu s náčiním potrebným na tréning a dokonca mu zabezpečila dostatok potravín na to, aby sa mohol pripravovať na prestížnu súťaž Mr. Universe, ktorá sa mala konať v Londýne v roku 1966.
„Titul na Mr. Universe bol pre mňa lístkom do Ameriky – krajiny príležitostí, kde som sa mohol stať hviezdou a zbohatnúť,“ spomína Schwarzenegger.
Na predošlú súťaž sa pritom pripravoval improvizovane. Keďže bol súčasťou tankovej jednotky, využili skrinku pre náradie na boku tanku, ktorý si o desiatky rokov neskôr aj kúpil, aby v nej uskladňoval činky. S nimi cvičil každý večer, keď bola jeho jednotka na manévroch.
Teraz mal k dispozícii náčinie i stravu, podporu svojich nadriadených, ktorí to brali ako možnosť zvýšiť prestíž miestnej jednotke. Arnold sa pripravoval poctivo, no dokázal dohnať medzery pred svojím prvým výletom lietadlom?
Nedokázal a nakoniec na súťaži obsadil druhé miesto, z ktorého bol sklamaný. Napriek tomu však zaujal porotcu Charlesa Benneta. Ten mu ponúkol pomoc, vďaka ktorej viedli jeho ďalšie kroky za úspechom i splnením „amerického sna“.
Čítať ďalší článok:
Výživový tip: Jedlo je viac ako cvičenie Zdieľať na Facebooku