Na celom svete postihne mŕtvica ročne až 15 miliónov ľudí, pričom takmer šesť miliónov na jej následky zomrie a ďalších päť miliónov dožije život s postihnutím.
Medzi tradičné rizikové faktory sa radia najmä prvky životného štýlu, ako je fajčenie, cukrovka, vysoký krvný tlak či vysoký cholesterol. Vedci tiež zistili, že riziko môže zvyšovať nedostatok spánku.
Nedávna štúdia uverejnené v žurnále Neurology však našla spojitosť aj medzi nadmerným spánkom a mŕtvicou.
Štúdia vedená Dr. Xiaomim Zhangom z Vedecko-technickej univerzity Huazhong sa zamerala na vplyv spánku na kardiovaskulárne ochorenia. Výsledky potvrdili, že spánková deprivácia zvyšuje riziko mŕtvice, no to zvýšilo aj spanie dlhšie ako bežných 7 hodín.
Subjektmi štúdie bolo 31 750 Číňanov, ktorí mali v priemere 62 rokov a nemali žiadnu históriu mŕtvice alebo iného vážnejšieho zdravotného problému. Vedci sa zamerali na ich spánkové návyky a klinicky ich sledovali šesť rokov.
Výskum zisti, že 8 % účastníkov malo vo zvyku zdriemnuť si cez deň viac ako 90 minút a 24 % ľudí spávalo v noci minimálne deväť hodín.
Mŕtvicu dostalo počas štúdie 1557 ľudí, pričom tí, čo spávali 9 a viac hodín mali o 23 % vyššiu pravdepodobnosť jej rozvoja ako tí, čo spávali 7-8 hodín. Ľudia, ktorí spávali 9 a viac hodín v noci a cez deň si ešte zdriemli na 90 a viac minút, mali riziko vyššie až o 85 %.
Svoju úlohu zohrala aj kvalita spánku. Ľudia, ktorí hlásili nižšiu kvalitu svojho spánku, mali o 29% vyššiu pravdepodobnosť mŕtvice, ako tí, ktorí svoj spánok považovali za dobrý.
Autori výskumu poznamenali, že v ich práci sú určite obmedzenia a že bude potrebný ďalší výskum, aby sa lepšie pochopilo toto prepojenie. Svoje závery však podkladajú aj minulými štúdiami, ktoré u ľudí spávajúcimi dlhšie zistili nepriaznivé zmeny v hladine cholesterolu a náraste hmotnosti. A to sú rizikové faktory mŕtvice.
Čítať ďalší článok:
20-minútový tréning s jednoručkami, ktorý zasiahne celé telo