Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Zdravie 01. 05. 2020

Ako teplota prostredia vplýva na mentálne zdravie?

ikonka
Skoršie štúdie identifikovali spojenie medzi teplotami a mentálnym zdravím, ale boli zamerané len na krátke obdobia a niektoré si protirečili. Vedci z Massachusettskej univerzity Amherst a Kalifornskej polytechnickej štátnej univerzity sa na to rozhodli pozrieť z komplexnejšieho pohľadu v minulom roku.

Aby zabezpečili, čo najlepšie výsledky, zozbierali množstvo údajov – kalifornské záznamy o mentálnych diagnózach v období rokov 2005 až 2016 obohatili o informácie o samovraždách v období rokov 1960 až 2016 a celonárodného dotazníka o duševnom zdraví, do ktorého sa zapojili viac ako 4 milióny respondentov v rokoch 1993 až 2012.

Tieto dáta dali do súvisu s teplotami ovzdušia v konkrétnych obdobiach a oblastiach. Na základe toho zistili, že ľudia žijúci v chladnejšom prostredí boli voči mentálnym ochoreniam odolnejší, kým u ľudí v teplejšom prostredí bolo možné bádať vyšší počet duševných problémov.

V priemere oteplenie o 1 stupeň Farenheita viedlo k zvýšeniu prípadov duševných pohotovostí o 0,48 % a k zvýšeniu samovrážd o 0,35 %.

Priemerné výsledky výskumníkov zostali stabilné bez ohľadu na to, či ľudia využívali klimatizáciu alebo aký bol ich socioekonomický status. Vzťah zostal zachovaný aj v oblastiach s vyššou i nižšou priemernou teplotou. Inými slovami, teplé prostredie vplávalo na duševné zdravie bez ohľadu na to, ako sú naň ľudia zvyknutí.

V roku 2017 došli k podobnému záveru aj vedci v Indii, ktorí si všimli, že počet samovrážd rástol, keď rástli aj teploty ovzdušia. Ich výskum mal však trhlinu v tom, že tento vrchol bol dosahovaný v období roka, keď obyvateľstvo trpí najviac ekonomickým tlakom, čo môže mnohých viesť k ukončeniu svojho života a záver zo štúdie skresľovať.

Americká štúdia sa zdá byť v tomto smere doteraz najobjektívnejšia. Čím si však jej autori vysvetľujú túto koreláciu? Pravdepodobne problémami so spánkom, ktoré sú početnejšie v teplom prostredí. Preto v rámci prevencie odporúčajú venovať väčšiu dôležitosť spánku v období, keď dochádza k nárastu teplôt.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist