InstagramFacebookYoutube
Tréning

5 mýtov týkajúcich sa vplyvu posilňovania na beh

25. mája 2020
5 mýtov týkajúcich sa vplyvu posilňovania na beh
Vedci už niekoľkokrát potvrdili, že čím silnejšie budete mať dolné končatiny, tým efektívnejšie a rýchlejšie budete behať. Napriek tomu sa však stále nájdu mýty o silovom tréningu, ktoré u neskúsených bežcov vzbudzujú obavy.

Ak chcete zlepšiť svoju bežeckú výkonnosť alebo sa chcete venovať cvičeniu s činkami v rámci prevencie a budovania silnejšieho a zdravšieho tela, začnite. Nenechajte sa odradiť ani týmito piatimi tvrdeniami, ktoré sú len mýtmi:

1. Bežci potrebujú viac VO2, ako silu.
Keďže výkonnosť bežca závisí aj od jeho kondície, je pre neho dôležité mať čo najlepšiu hodnotu maximálneho objemu kyslíka, ktorý je schopný využiť. Z 80 % je však maximálna kapacita daná genetikou. Bežeckú výkonnosť tak viac môžete ovplyvniť práve cvičením v posilňovni a posilňovaním svalov.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Silový tréning bežca spomalí.
Posilňovanie bežca nespomalí, pretože silnejšie svaly mu dodávajú väčšiu silu a dokonca zlepšujú efektivitu svalovej práce. Znižujú vplyv únavy. Toto všetko vedie k tomu, že vaše tempo bude vďaka silovému tréningu rýchlejšie. Ak by tomu tak nebolo, nevenovali by sa mu ani vrcholoví športovci.

3. Silový tréning buduje viac svalovej hmoty a tým pádom negatívne vplýva na bežeckú výkonnosť.
Schopnosť vytrvalostných bežcov naberať na svalových objemoch je značne obmedzená pre povahu ich bežeckých tréningov a túto skutočnosť nezmení ani posilňovanie. Jeho prínos na bežeckú výkonnosť, navyše, prevýši stres, ktorý by mohla priniesť nová svalovina.

4. Vplyvom posilňovania sa znižuje pružnosť bežca.
Silový tréning neznižuje pružnosť človeka. Naopak, funkčný tréning, ktorý je vykonávaný technicky správne, v plnom rozsahu pohybu a nezanedbávaním určitej svalovej skupiny, dokonca môže pružnosť zlepšovať. Samozrejme, problém s pružnosťou môže nastať u horlivých cvičencov, ktorí zanedbávajú techniku, dôraz kladú na vybraná partie a po docvičení sa nevenujú strečingu.

5. Bežeckú výkonnosť negatívne ovplyvní bolesť svalov po cvičení.
Prvé dva či tri silové tréningy môžu viesť cvičenca k svalovej bolesti, ale pri správnej tréningovej rutine sa svalovica stane zakrátko minulosťou a ďalšie tréningové jednotky by nemali spôsobovať žiadnu bolesť, ktorá by negatívne ovplyvňovala behanie.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist