Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Tréning 25. 05. 2020

5 mýtov týkajúcich sa vplyvu posilňovania na beh

ikonka
Vedci už niekoľkokrát potvrdili, že čím silnejšie budete mať dolné končatiny, tým efektívnejšie a rýchlejšie budete behať. Napriek tomu sa však stále nájdu mýty o silovom tréningu, ktoré u neskúsených bežcov vzbudzujú obavy.

Ak chcete zlepšiť svoju bežeckú výkonnosť alebo sa chcete venovať cvičeniu s činkami v rámci prevencie a budovania silnejšieho a zdravšieho tela, začnite. Nenechajte sa odradiť ani týmito piatimi tvrdeniami, ktoré sú len mýtmi:

1. Bežci potrebujú viac VO2, ako silu.
Keďže výkonnosť bežca závisí aj od jeho kondície, je pre neho dôležité mať čo najlepšiu hodnotu maximálneho objemu kyslíka, ktorý je schopný využiť. Z 80 % je však maximálna kapacita daná genetikou. Bežeckú výkonnosť tak viac môžete ovplyvniť práve cvičením v posilňovni a posilňovaním svalov.

2. Silový tréning bežca spomalí.
Posilňovanie bežca nespomalí, pretože silnejšie svaly mu dodávajú väčšiu silu a dokonca zlepšujú efektivitu svalovej práce. Znižujú vplyv únavy. Toto všetko vedie k tomu, že vaše tempo bude vďaka silovému tréningu rýchlejšie. Ak by tomu tak nebolo, nevenovali by sa mu ani vrcholoví športovci.

3. Silový tréning buduje viac svalovej hmoty a tým pádom negatívne vplýva na bežeckú výkonnosť.
Schopnosť vytrvalostných bežcov naberať na svalových objemoch je značne obmedzená pre povahu ich bežeckých tréningov a túto skutočnosť nezmení ani posilňovanie. Jeho prínos na bežeckú výkonnosť, navyše, prevýši stres, ktorý by mohla priniesť nová svalovina.

4. Vplyvom posilňovania sa znižuje pružnosť bežca.
Silový tréning neznižuje pružnosť človeka. Naopak, funkčný tréning, ktorý je vykonávaný technicky správne, v plnom rozsahu pohybu a nezanedbávaním určitej svalovej skupiny, dokonca môže pružnosť zlepšovať. Samozrejme, problém s pružnosťou môže nastať u horlivých cvičencov, ktorí zanedbávajú techniku, dôraz kladú na vybraná partie a po docvičení sa nevenujú strečingu.

5. Bežeckú výkonnosť negatívne ovplyvní bolesť svalov po cvičení.
Prvé dva či tri silové tréningy môžu viesť cvičenca k svalovej bolesti, ale pri správnej tréningovej rutine sa svalovica stane zakrátko minulosťou a ďalšie tréningové jednotky by nemali spôsobovať žiadnu bolesť, ktorá by negatívne ovplyvňovala behanie.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist