InstagramFacebookYoutube
Tréning

Neignorujte tréning nôh

18. augusta 2016
Neignorujte tréning nôh
V posilňovni nájdete dva druhy ľudí. Jedná skupina má rada tréning nôh a druhá ho neznáša. Ta druhá je zdá sa početnejšia, no alarmujúce je, že väčšina z jej členov tréning nôh zanedbáva alebo dokonca úplne vynecháva. Ignorovať by ste ho však nemali!

Kulturisti vedia, čo je rozdielové pri súťažiach a vedia, že sa im tvrdá práca na nohách vyplatí. Väčšina bežných cvičencov ich rozvoj však zanedbáva. Netvrdíme, že ich musíte mať robustné ako kulturisti, ale cvičiť by ste ich mali pravidelne.

Nejde len o otázku estetiky, ktorá je síce dôležitá, ale aj o otázku premeškaného potenciálu rásť vo všeobecnosti. Posilňovanie nôh má totiž aj iné výhody ako to, že udržiava telo esteticky vyvážené a vzbudzuje rešpekt u ľudí. Poďme sa na ne pozrieť.

Článok pokračuje pod reklamou


Tréning nôh podporuje rast iných svalov

Tréning nôh je síce primárne zameraný na spodnú časť tela – stehenné svaly a lýtka, ale nepriamo ním pracujete aj na svaloch hornej časti tela. A to dvoma spôsobmi:

1. STIMULÁCIA HORMÓNOV
Prvý sa týka produkcie hormónov, ktoré podporujú svalový rast vo všeobecnosti. Viaceré štúdie dokázali, že drepy a mŕtve ťahy sú najefektívnejšími cvikmi na zvýšenie hladiny rastového hormónu a testosterónu. Jedná sa o prirodzené hormóny budujúce svaly.

2. ZAPÁJANIE POMOCNÝCH SVALOV
Druhým spôsobom pracujete na hornej časti tela tak, že pri cvikoch ako drepy, výpady či mŕtve ťahy používate celé telo, nie len nohy. Napríklad ruky majú na starosti udržanie ťažkej činky, brušné svaly pracujú v priebehu cviku na stabilizácii a pri mŕtvych ťahoch sú značne napäté prsné svaly.

Tréning nôh spaľuje veľa kalórií

Pre ľudí, ktorí sa snažia zostať vo forme alebo sa snažia zbaviť nadbytočného tuku je posilňovanie nôh veľmi dôležitou súčasťou tréningového plánu. Tréningom žiadnej inej partie totiž nespálite také množstvo kalórií. A to nie len priamo samotným cvičením.

Svalstvo nôh je najväčšie na tele, a preto potrebuje aj najviac času na zotavenie po tréningu. A keďže dlhšie regeneruje, dlhšie je aj zvýšený metabolizmus. Navyše, čím viac máte svalovej hmoty, tým máte rýchlejší metabolizmus a ťažšie priberáte. Tak prečo nenabaliť nejakú hmotu aj na spodok tela?

Tréningom nôh budujete silu fyzickú i mentálnu

Tréning nôh je základom pre budovanie sily. Silnejšie nohy, brušné svaly a spodný chrbát vedú aj k lepším výkonom pri silových cvikoch ako benčpres či tlaky za hlavou. Okrem toho vplýva aj na mentálnu silu. Tréning nôh je totiž ťažký aj po tejto stránke. Budujete ním teda aj silný charakter a mentálnu odolnosť.

Mnoho cvičencov vynecháva tréning nôh s tvrdením, že ich dobre precvičia pri bicyklovaní, behaní či futbale. Treba však mať nepamäti, že týmito aktivitami ani zďaleka nedosiahnete také výhody ako pri cvičení drepov.

Letný režim, pôvodne z 11.7.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist