InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Ako nahradiť predražený gainer?

17. augusta 2016
Ako nahradiť predražený gainer?
Jeden z najpopulárnejších a možno aj najpreceňovanejších suplementov na trhu je tzv. gainer, ktorý sľubuje rýchly nárast váhy. Je pravda, že ho dosiahnete, no rovnaké výsledky máte na dosah aj vďaka lacnejším a v mnohých smeroch i výhodnejším alternatívam.

Gainer je výživový doplnok založený na vysokom obsahu sacharidov a bielkovín, ktorý slúži na rýchly nárast svalovej hmoty. Jedná sa o zmes tukov, cukrov a bielkovín v práškovej podobe, ktorá sa rozpúšťa v mlieku alebo vo vode.

Gainery sú typicky propagované ľuďom, ktorí sa zúfalo snažia na seba nabaliť čo najviac svalovej hmoty. Majú pekné obaly a marketing, ktorý k ním zláka mnohých začiatočníkov. Pritom cena je u väčšiny z nich až zbytočne vysoká, hoci z druhov suplementov sa radia medzi tie dostupnejšie.

Článok pokračuje pod reklamou


Prečo ide o predražený suplement? Pravda je taká, že svoje účinky má, no v skutočnosti vlastne ide len o zmiešaninu jednoduchých či komplexných sacharidov, pri ktorých sa v menšom množstve vyskytujú aj bielkoviny, tuk a mikroživiny. Obsahuje veľa kalórií, pričom mnoho z nich je prázdnych.

Ľudia si automaticky myslia, že vďaka gaineru im narastú veľké svaly. K nárastu váhy dôjde, no o kvalitnú svalovinu nepôjde. So svalmi sa totiž väčšinou v značnom množstve naberajú aj tuky.

Riešením toho je porozumenie toho, koľko svalov sa dá realisticky nabrať. Začiatočník zvyčajne môže nabrať 1 až 1,5 kilogramu svaloviny, pokročilejší 0,5 až 1 kilogram a skúsenejší cvičenec maximálne 0,5 kilogramu. Netreba sa tak zbytočne naháňať za väčšími prírastkami.

Ako nahradiť gainer?

Gainer sa najviac používa po tréningu, pri ktorom sú najdôležitejšie bielkoviny. Preto nemusíte kupovať špeciálny gainer, v ktorom sú bielkoviny obsiahnuté v menšom množstve, ale srvátkový proteín, ku ktorému si cukry môžete dokúpiť. Nemusí to však byť vo forme gaineru.

Drahé suplementy na báze sacharidov sa dajú totiž veľmi jednoducho nahradiť rýchlymi cukrami, ktoré sa predávajú samostatne a lacnejšie, menovite maltodextrín či glukóza (hroznový cukor). Buď sa kúpia oba alebo len jeden z nich, pričom viac odporúčame maltodextrín

Nebudeme všetko miešať dokopy a robiť z toho jeden suplement, aby sme proteín mohli zužitkovať aj v iných obdobiach počas dňa, kedy sú cukry nepotrebné. Preto po samotnom cvičení len jednoducho k dávke proteínu pridáme dávku jednoduchého cukru, či už to bude maltodextrín, glukóza alebo zmes oboch. Rýchle sacharidy dávkujte podľa vašej hmotnosti a potreby, od 20 až po 60 gramov. V mnohých prípadoch je cukor po tréningu nepotrebný a vo fáze spaľovania tukov nevhodný.

-- Čo je to gainer? Základy pre začiatočníkov

Letný režim, pôvodne z 17.7.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist