Zaujímavosti

Fitness fakty: Sila svalov v kocke

12. júla 2013
Fitness fakty: Sila svalov v kocke
Každý druhý piatok sa spolu na SlovakFitness.sk stretávať so seriálom, ktorý prezentuje skutočné fakty v oblasti cvičenia, výživy a suplementácie. Dnes prišiel čas pre jeho ďalšiu časť.

Fakt:

AKÉ SILNÉ SÚ VAŠE SVALY?

Odpoveď:

V tejto časti si povieme niekoľko faktov týkajúcich sa svalov. Najskôr však zodpovieme na to, aké silné sú vlastne. Jedno svalové vlákno je síce tenšie než vlas človeka, ale dokáže odolať až 1000-násobku svojej váhy. Ak by ste všetky svaly tela ťahali jedným smerom, dokázali by ste pohnúť záťaži vo váhe 25 tón.

Čo sa týka množstva svalov, ľudské telo ich má viac ako 650. Len jeden je pritom pripojený len jedným koncom – jazyk. Konštantne najsilnejším a najodolnejším svalom je srdce, ktoré u človeka bije zhruba 100 000-krát denne. Silnejšie sú však aj iné svaly, no tie si nedokážu silu udržať tak dlho. Väčšinou sa pritom svaly využívajú na 35-50 % svojho potenciálu.

Ďalšia časť vyjde o dva týždne. Nečítali ste tú poslednú?
Prečítajte si ju teraz: Fitness fakty: Svaly spália viac energie ako tuky