Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Zaujímavosti 04. 10. 2020

Prečo by mohol byť HIIT tréning najlepší pre vaše telo i mozog?

ikonka
Nie je tajomstvom, že cvičenie ponúka mnoho výhod pre naše zdravie. Nedávna štúdia Univerzity Južnej Austrália pritom zistila, že pravidelným striedaním tréningových rutín môžete ešte pozitívnejšie ovplyvniť vaše telo i mozog.

Výskumníci sa primárne zameriavali na špecifické druhy tréningov a dĺžku cvičenia. Zaujímalo ich, ktoré sa podpíšu pod najväčšie zmeny v neuroplasticite. Tá odzrkadľuje schopnosť mozgu prispôsobiť sa zmenám pozmenením jeho funkčných a štrukturálnych vlastností. Keď dochádza k týmto zmením, stávajú sa pozitívne veci, akými sú učenie alebo získavanie nových zručností.

V štúdii vedci urobili 12 odlišných experimentov, ktoré zahŕňali 128 ľudí vykonávajúcich rôzne druhy aerobného tréningu. Všetky sa vykonávali na stacionárnom bicykli alebo bežeckom páse. Obmieňali sa čas a intenzita.

Výsledkom toho bolo zistenie, že vysoko intenzívny intervalový tréning, známy aj pod skratkou HIIT, a konštantný tréning v miernej intenzite mali najlepšie výsledky, pokiaľ ide o neuroplasticitu u mladých zdravých jedincov. Horšie dopadli konštantné cvičenia v nízkej alebo vysokej intenzite.

Tento pozitívny efekt bol pozorovaný pri HIIT tréningu, ktorý trval 20 minút a zahŕňal striedanie krátkych intervalov v maximálnej intenzite s oddychovými intervalmi. Druhý úspešný tréning, v miernej intenzite, trval 25 minút.

Trendom v zdravom životnom štýle sa v ostatných rokoch stál práve vysoko intenzívny intervalový tréning. Výskumy naznačujú, že má niekoľko výhod oproti iným druhom cvičenia, či už z hľadiska tela alebo mozgu.

HIIT tréningy pália viac kalórií v kratšom čase, a tak urýchľujú spaľovanie tukov. Budujú efektívne kondíciu a vedci zistili, že majú aj pozitívny vplyv na predĺženie života – nedávna európska štúdia ukázala, že práve tento štýl cvičenia predlžoval teloméry. A čím sú dlhšie, tým je nižšie riziko skoršej smrti.

Ak vás zaujíma viac článkov o vysoko intenzívnom intervalovom tréningu alebo by ste chceli nejaký konkrétny HIIT tréning nájsť, môžete sa pozrieť TU.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist