Výskumníci sa primárne zameriavali na špecifické druhy tréningov a dĺžku cvičenia. Zaujímalo ich, ktoré sa podpíšu pod najväčšie zmeny v neuroplasticite. Tá odzrkadľuje schopnosť mozgu prispôsobiť sa zmenám pozmenením jeho funkčných a štrukturálnych vlastností. Keď dochádza k týmto zmením, stávajú sa pozitívne veci, akými sú učenie alebo získavanie nových zručností.
V štúdii vedci urobili 12 odlišných experimentov, ktoré zahŕňali 128 ľudí vykonávajúcich rôzne druhy aerobného tréningu. Všetky sa vykonávali na stacionárnom bicykli alebo bežeckom páse. Obmieňali sa čas a intenzita.
Výsledkom toho bolo zistenie, že vysoko intenzívny intervalový tréning, známy aj pod skratkou HIIT, a konštantný tréning v miernej intenzite mali najlepšie výsledky, pokiaľ ide o neuroplasticitu u mladých zdravých jedincov. Horšie dopadli konštantné cvičenia v nízkej alebo vysokej intenzite.
Tento pozitívny efekt bol pozorovaný pri HIIT tréningu, ktorý trval 20 minút a zahŕňal striedanie krátkych intervalov v maximálnej intenzite s oddychovými intervalmi. Druhý úspešný tréning, v miernej intenzite, trval 25 minút.
Trendom v zdravom životnom štýle sa v ostatných rokoch stál práve vysoko intenzívny intervalový tréning. Výskumy naznačujú, že má niekoľko výhod oproti iným druhom cvičenia, či už z hľadiska tela alebo mozgu.
HIIT tréningy pália viac kalórií v kratšom čase, a tak urýchľujú spaľovanie tukov. Budujú efektívne kondíciu a vedci zistili, že majú aj pozitívny vplyv na predĺženie života – nedávna európska štúdia ukázala, že práve tento štýl cvičenia predlžoval teloméry. A čím sú dlhšie, tým je nižšie riziko skoršej smrti.
Ak vás zaujíma viac článkov o vysoko intenzívnom intervalovom tréningu alebo by ste chceli nejaký konkrétny HIIT tréning nájsť, môžete sa pozrieť TU.
Čítať ďalší článok:
Šampiónka a úspešná modelka radí: Ako vybudovať skvelé telo?