Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Tréning 30. 11. 2020

Ako zlepšuje hudba vašu tréningovú výkonnosť?

ikonka
Veľa ľudí v posilňovni počúva počas cvičenia hudbu. A väčšina z nás nepotrebuje žiadne výskumy, aby sme vedeli, že vďaka hudbe je tréning záživnejší a my pracujeme tvrdšie. Nezaujímalo by vás však predsa, čo na túto problematiku hovorí veda?

Kanadskí výskumníci z Univerzity Britskej Kolumbie chceli zistiť, či hudba môže skutočne zlepšiť výkonnosť jedinca a potešenie z tréningov. Skúmali to pri tréningoch založených na intervaloch šprintov a svoje závery zverejnili v roku 2019.

Ešte predtým, ako sa pozrieme na to, čo zistili, si predstavme kritéria štúdie.

Výskumníci mali k dispozícii 24 netrénovaných dospelých ľudí, ktorí robili rovnaké tri intervalové tréningy. Priebežne boli rozdeľovaní do troch skupín: v prvej počúvali motivačné pesničky, v druhej počúvali vzdelávajúci podcast a v tretej nepočúvali nič.

Všetci jedinci trénovali pod dohľadom v náhodnom poradí, aby poradie nemalo vplyv na výsledky. Každý mal pritom medzi tréningami tri dni voľna, aby sa neprejavovala únava z predošlého cvičenia. Subjekty si udržovali stravovacie i spánkové zvyky, no mali zakázané venovať sa fyzicky náročným aktivitám mimo štúdie.

Vedci následne merali mentálne i fyzické efekty tréningov, ktoré zahŕňali potešenie z tréningu, vnímané vyčerpanie, srdcový tep (zaznamenávaný nepretržite) a generovanú energiu vo wattoch.

A dostávame sa už k výsledkom ich práce.

Počúvanie motivačnej hudby u testovaných jedincov zlepšilo potešenie z tréningu a zvýšilo krvný tep a generovanú energiu oproti jedincom, ktoré počúvali podcast alebo nepočúvali nič. Zaujímavé tiež bolo, že vnímanie fyzickej námahy bolo podobné pri všetkých troch podmienkach.

Z toho vyplýva, že hoci účastníci trénovali tvrdšie, keď počúvali hudbu, nemali pocit, že by tak trénovali. V priemere sa každý cítil lepšie, keď počúval hudbu, ako keď počúval len podcast alebo nepočúval nič. Vďaka tomu sa nezlepšuje len výkonnosť, ale cvičenie je aj záživnejšie.

To, že motivačná hudba pomáha cvičiť tvrdšie a cítiť sa lepšie, je pekný prínos, ale možno ten najväčší je, že vďaka nej máte ďalší stimul, ktorí vás pomôže udržať pri cvičení. Tak si teraz veselo vyberte svoje obľúbené pesničky, ktoré vás aj motivujú, a choďte trénovať.

Nájdete nás na sociálnych sieťach:   Instagram  Facebook  Twitter  YouTube


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist