InstagramFacebookYoutube
Výživa

Ako jesť, keď máte cvičiť v chladnom počasí?

04. decembra 2020
Ako jesť, keď máte cvičiť v chladnom počasí?
Cvičenie v chladnom počasí so sebou prináša niekoľko unikátnych výziev. Každý cvičenec potrebuje urobiť preventívne kroky k tomu, aby sa mu cvičilo pohodlne, bezpečne a aby aj napriek vnímaným obmedzeniam pracoval optimálne.

Hlavnými obavami, pokiaľ ide o cvičenie v chladnom počasí patrí to, aby ste sa uistili, že budete cvičiť bezpečne na to, aby ste sa vyhli zraneniam alebo ochoreniu. Zároveň treba znížiť riziko hypotermie a omrzlín. Najčastejšie sa v týchto smeroch venuje pozornosť správnemu oblečeniu.

Odporúča sa obliecť tak, akoby bolo vonku o zhruba 10 stupňov Celzia teplejšie. Ak vonku mrzne, mali by ste nosiť termobundu aj rukavice. Ak už je okolo -4 stupňov Celzia, bude sa vám hodiť aj bežecká kukla.

Článok pokračuje pod reklamou


Dôležité je však venovať pozornosť aj strave, na čo upozornila fyziologička Elizabeth Quinnová. Tá upozorňuje na to, že výrazný vplyv na vašu bezpečnosť i výkonnosť má to, čo jete a pite pred a počas tréningu v chladnom prostredí.

Správny výživa pomáha regulovať telesnú teplotu, udržuje vaše telo teplé a poskytuje dostatok paliva pre vaše pracujúce svaly.

V chladnom počasí vaša telesná teplota normálne poklesne. Metabolizmus sa začne zrýchľovať, aby zvýšil teplotu a zvlhčil vzduch, ktorý vdychujete, vďaka čomu spálite o trochu viac kalórií. Každým výdychom však prídete aj o významné množstvo vody.

Preto športovci v zime musia dbať na dostatočný príjem tekutín – dýchaním ich vylúčia viac ako normálne, pričom si to neuvedomujú a nepociťujú smäd. Ak túto potrebujú ignorujú, pretaví sa to do horšej výkonnosti. Preto je hlavným bodom pri cvičení vonku správny pitný režim.

Pokiaľ ide o pevné jedlo, teplé je najlepšie, ale nie veľmi praktické. Dve hodiny pred cvičením sa hodí teplá polievka doplnená o jedlo bohaté na komplexné sacharidy, ktoré môže byť tvorené nízkoručným mäsom, nízkotučným syrom, celozrnným pečivom, cestovinami s rajčinovou omáčkou, zemiakmi a podobne. Tí, čo majú sladké, môžu siahnuť po arašidovom masle.

So sebou si potom na tréning treba zobrať zdroj jednoduchých sacharidov. Najpohodlnejšie riešenie môže byť energetická tyčinka, čokoládová tyčinka, zmes orechov, banán či sendvič. A mať tiež v rezerve nejaké pohotovostné jedlo – skryte si niekde len pre prípad núdze energetickú tyčinku.

Quinnová teda odporúča dostatočný pitný režim a zníženie príjmu kofeínu a alkoholu. Ďalej jedlá bohaté na sacharidy a malé snacky každých 30-45 minút. Keď je to možné, jedzte pred cvičením v chlade teplé jedlo.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist