Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Tréning 04. 01. 2021

Plusy a mínusy jednotlivých druhov tréningového náčinia

ikonka
Posilňovanie vám prináša mnoho výhod. Budujete ním silné svaly, kosti, kĺby, väzivá. Tiež môže podporiť chudnutie alebo nárast kondície. Pri cvičení pritom môžete využiť široké spektrum náčinia. A my sa teraz zameriame na výhody a nevýhody jednotlivých druhov.

Voľné váhy (činky, kettlebell, medicinbal)

Plusy: Výhodou je, že sa dajú zohnať za relatívne nízku cenu, ktorú prakticky ešte znižuje ich dlhodobá využiteľnosť. Najmä v porovnaní so strojmi vychádzajú ako víťazi. Tiež nezaberajú toľko miesta a možno len s výnimkou veľkou činky nebudete mať problém s ich skladovaním. Sú ideálne na domáce cvičenie, poskytujú širokú využiteľnosť a sú využiteľné pri množstve cvikov zameraných na každú svalovú partiu tela. Využiť sa dajú pri chudnutí, budovaní svalov, kondície, „surovej“ sily i funkčnej sily. Tiež sa vďaka ním môžete cítiť mužnejšie, ak do rovnice pridáme ego.

Mínusy: Nevýhodou voľných váh je, že pre začiatočníkov môže byť náročnejšie naučiť sa cviky vykonávať technicky správne tak, aby boli efektívne a znižovali riziko zranenia. Neskúsení cvičenci sa tiež môžu stratiť v spleti možností, akými sa toto náčinie dá využívať, čo niekoho môže zastrašiť. Taktiež sa pri nich ľahšie podvádza, čo už vedia skúsenejší cvičenci. Tí už vedia aj to, že nie v každej fáze opakovania je odpor rovnako veľký – na voľné váhy totiž vplýva gravitácia viac, ako na iné náčinie.

Posilňovacie stroje

Plusy: Pri strojoch je plusom to, že sa ľahko používajú, a tak sú skvelé pre začiatočníkov. Nie je ťažké zistiť, na čo slúžia a ako sa na nich cvičí. Poskytujú tiež väčšie pohodlie, keďže opierky bývajú mäkké. Konštrukcia tiež poskytuje telu lepšou oporu, a tak sa toľko nemusí riešiť správne nastavenie tela. Stroje tiež umožňujú cvičiť tvrdo bez tréningového partnera, ktorý by vás istil. Pohyb je kontrolovanejší, bezpečnejší a pre začiatočníkov je cvičene na strojoch menej zastrašujúce.

Mínusy: Negatívom strojov je najmä to, že je pohyb kontrolovaný – to bolo pri začiatočníkoch uvedené ako plus, no skúsenejší cvičenci to môžu považovať za obmedzenie. Do cvičenia sa menej zapájajú stabilizačné svaly. Stroje sú tiež typicky obmedzené len na jeden cvik a ich nevýhodou je tiež to, že nemusia dobre sadnúť vysokým alebo nízkym cvičencom. Skúsenejších cvičencov tiež výhradné cvičenie na strojoch pomerne rýchlo omrzí. Často sú aj drahé.

Kladkostroje

Plusy: Hlavnou výhodou cvičenia na kladke je, že záťaž zostáva konštantná počas celého rozsahu opakovania, a tak sa svaly zaťažujú najefektívnejšie. To ocení každý, kto chce budovať silu a svalovú hmotu. Kladkostroje sú tiež pomerne všestranné a dokážete nimi precvičiť prakticky každý sval vášho tela. Tiež sa ľahko mení záťaž a existujú rôzne doplnky, vďaka čomu je ponuka cvikov pestrejšia (lanový adaptér, „V“ adaptér, rúčky a podobne).

Mínusy: Pri kladkách sa najmä začiatočníci ťažšie učia správnu techniku vykonávania cviku, takže mínusom je dlhšia učebná krivka. U začiatočníkov sa tiež dá ľahko stať, že to s cvičením preženú – keďže zaťažujú svaly neustále, cvičenie je intenzívnejšie a môže viesť k väčšej svalovici. Opäť pre neskúsených cvičencov je negatívom, že kladky môžu spôsobovať zmätok, keďže poskytujú toľko možností na ich využívanie.

Gumové pásy

Plusy: Priemerný set gumových pásov je pomerne lacný, vďaka čomu ide o cenovo výhodné náčinie pre cvičenca s obmedzeným rozpočtom. Taktiež sú malé a ľahké, vďaka čomu sa ľahko skladujú a prenášajú – môžete s nimi cestovať či ich mať v zálohe v zásuvke pracovného stola. Gumové pásy sú všestranné a poskytnú vám možnosť precvičiť si hornú, strednú i spodnú časť tela viacerými cvikmi. Ich výhodou je, že sú ako stvorené pre rozvoj koordinácie a funkčnej sily. Taktiež sa hodia pre tréning po zranení.

Mínusy: Nevýhodou gumových pásov je, že sa pri dlhodobejšom alebo intenzívnejšom zaťažení môžu roztrhnúť, najmä, ak už bola narušená ich štruktúra. Môžu byť tiež výzvou pre začiatočníkov, pre ktorých je predsa o niečo ľahšie cvičiť s činkami alebo strojmi. Svoje limitácie majú však aj pre skúsených cvičencov, ktorým ide najmä o vážne budovanie sily a svalov. Nedostatkom môže byť aj to, že sa odpor mení v závislosti od fázy opakovania (čím sú viac natiahnuté, tým je odpor väčší).

Nájdete nás na sociálnych sieťach:   Instagram  Facebook  Twitter  YouTube


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist