Voľné váhy (činky, kettlebell, medicinbal)
Plusy: Výhodou je, že sa dajú zohnať za relatívne nízku cenu, ktorú prakticky ešte znižuje ich dlhodobá využiteľnosť. Najmä v porovnaní so strojmi vychádzajú ako víťazi. Tiež nezaberajú toľko miesta a možno len s výnimkou veľkou činky nebudete mať problém s ich skladovaním. Sú ideálne na domáce cvičenie, poskytujú širokú využiteľnosť a sú využiteľné pri množstve cvikov zameraných na každú svalovú partiu tela. Využiť sa dajú pri chudnutí, budovaní svalov, kondície, „surovej“ sily i funkčnej sily. Tiež sa vďaka ním môžete cítiť mužnejšie, ak do rovnice pridáme ego.Mínusy: Nevýhodou voľných váh je, že pre začiatočníkov môže byť náročnejšie naučiť sa cviky vykonávať technicky správne tak, aby boli efektívne a znižovali riziko zranenia. Neskúsení cvičenci sa tiež môžu stratiť v spleti možností, akými sa toto náčinie dá využívať, čo niekoho môže zastrašiť. Taktiež sa pri nich ľahšie podvádza, čo už vedia skúsenejší cvičenci. Tí už vedia aj to, že nie v každej fáze opakovania je odpor rovnako veľký – na voľné váhy totiž vplýva gravitácia viac, ako na iné náčinie.
Posilňovacie stroje
Plusy: Pri strojoch je plusom to, že sa ľahko používajú, a tak sú skvelé pre začiatočníkov. Nie je ťažké zistiť, na čo slúžia a ako sa na nich cvičí. Poskytujú tiež väčšie pohodlie, keďže opierky bývajú mäkké. Konštrukcia tiež poskytuje telu lepšou oporu, a tak sa toľko nemusí riešiť správne nastavenie tela. Stroje tiež umožňujú cvičiť tvrdo bez tréningového partnera, ktorý by vás istil. Pohyb je kontrolovanejší, bezpečnejší a pre začiatočníkov je cvičene na strojoch menej zastrašujúce.Mínusy: Negatívom strojov je najmä to, že je pohyb kontrolovaný – to bolo pri začiatočníkoch uvedené ako plus, no skúsenejší cvičenci to môžu považovať za obmedzenie. Do cvičenia sa menej zapájajú stabilizačné svaly. Stroje sú tiež typicky obmedzené len na jeden cvik a ich nevýhodou je tiež to, že nemusia dobre sadnúť vysokým alebo nízkym cvičencom. Skúsenejších cvičencov tiež výhradné cvičenie na strojoch pomerne rýchlo omrzí. Často sú aj drahé.
Kladkostroje
Plusy: Hlavnou výhodou cvičenia na kladke je, že záťaž zostáva konštantná počas celého rozsahu opakovania, a tak sa svaly zaťažujú najefektívnejšie. To ocení každý, kto chce budovať silu a svalovú hmotu. Kladkostroje sú tiež pomerne všestranné a dokážete nimi precvičiť prakticky každý sval vášho tela. Tiež sa ľahko mení záťaž a existujú rôzne doplnky, vďaka čomu je ponuka cvikov pestrejšia (lanový adaptér, „V“ adaptér, rúčky a podobne).Mínusy: Pri kladkách sa najmä začiatočníci ťažšie učia správnu techniku vykonávania cviku, takže mínusom je dlhšia učebná krivka. U začiatočníkov sa tiež dá ľahko stať, že to s cvičením preženú – keďže zaťažujú svaly neustále, cvičenie je intenzívnejšie a môže viesť k väčšej svalovici. Opäť pre neskúsených cvičencov je negatívom, že kladky môžu spôsobovať zmätok, keďže poskytujú toľko možností na ich využívanie.
Gumové pásy
Plusy: Priemerný set gumových pásov je pomerne lacný, vďaka čomu ide o cenovo výhodné náčinie pre cvičenca s obmedzeným rozpočtom. Taktiež sú malé a ľahké, vďaka čomu sa ľahko skladujú a prenášajú – môžete s nimi cestovať či ich mať v zálohe v zásuvke pracovného stola. Gumové pásy sú všestranné a poskytnú vám možnosť precvičiť si hornú, strednú i spodnú časť tela viacerými cvikmi. Ich výhodou je, že sú ako stvorené pre rozvoj koordinácie a funkčnej sily. Taktiež sa hodia pre tréning po zranení.Mínusy: Nevýhodou gumových pásov je, že sa pri dlhodobejšom alebo intenzívnejšom zaťažení môžu roztrhnúť, najmä, ak už bola narušená ich štruktúra. Môžu byť tiež výzvou pre začiatočníkov, pre ktorých je predsa o niečo ľahšie cvičiť s činkami alebo strojmi. Svoje limitácie majú však aj pre skúsených cvičencov, ktorým ide najmä o vážne budovanie sily a svalov. Nedostatkom môže byť aj to, že sa odpor mení v závislosti od fázy opakovania (čím sú viac natiahnuté, tým je odpor väčší).
Čítať ďalší článok:
Pridajte si do zoznamu vašich snov aj tieto fitness ciele Zdieľať na Facebooku