Reklama:
Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 

Aké prínosy má pre vás prerušovaná hladovka?

30. 03. 2021
ikonka
Prerušovaná hladovka je populárna filozofia stravovania, pri ktorej sa jedinci dobrovoľne stránia počas väčšiny dňa jedlu a konzumujú ho len vo vyhradenom čase. Nie je vhodná pre každého, ale môže byť nástrojom podporenia chudnutia, čo je dôvod, prečo si získala takú pozornosť.

Existuje mnoho spôsobov, ako pristupovať k prerušovanej hladovke. Najpopulárnejší prístup je 16 hodín hladovať a 8 hodín jesť. Potom tu máme aj striedanie dňa hladovky s dňom jedenia, dvoch dní hladovky a piatich dní jedenia či 20-hodinovou hladovkou s jedným veľkým jedlom konzumovaným večer.

Nie všetko, čo sa o tejto diéte hovorí, je pravda. Vedci však už stihli overiť niekoľko tvrdení, ktoré zhŕňa nasledujúcich sedem prínosov prerušovanej hladovky:

1. Môže byť ľahšia, ako bežné diéty – obmedzovanie určitých jedál, kontrolovanie si kalórií môže byť pre človeka náročné. Môže dochádzať k pocitom nekontrolovaného hladu, zmätku v mysli a nemusí to byť také flexibilné. Ak si však zvyknete na prerušovanú hladovku, nemusíte nič také riešiť. Jediné, čo musíte dodržať je, aby ste počas času hladovky nejedli.

Článok pokračuje pod reklamou

2. Z dlhodobého hľadiska pomáha k zdravej hmotnosti – pri prerušovanej hladovke sa ľahšie udržuje váha, ku ktorej ste sa predtým prácne dopracovali. Pri chudnutí je efektívna rovnako, ako vysoko bielkovinová, nízko kalorická diéta. U nej sa však častejšie pozoroval jo-jo efekt.

3. Môže znižovať riziko cukrovky – prerušovaná hladovka môže pomôcť ľuďom, ktorí sú v štádiu vedúcom k cukrovke druhého typu, pretože telo pri nej produkuje inzulín menej často.

4. Pomáha s cirkadiánnym rytmom – prerušovaná hladovka nám pomáha držať sa našich prirodzených interných hodín, čo nakoniec pomáha aj metabolizmu. Pravidelný cirkadiánny rytmus je dôležitý, aby sa vaše telo mohlo v noci počas spánku obnovovať a malo cez deň dostatok energie.

5. Môže znižovať riziko srdcovocievnych ochorení – jedna štúdia skúmala vplyv hladovky dodržiavanej každý druhý deň a zistila, že zlepšila koncentráciu LDL cholesterolu a triacylglycerolu, čím znížila riziko srdcovocievnych ochorení.

6. Môže spomaľovať proces starnutia – svojimi vplyvmi napodobňuje nízko kalorickú diétu, ktorá je dobrá v boji s prejavmi starnutia. Dlhšie budete vyzerať mladší a tiež budete odolnejší voči rôznym ochoreniam.

7. Pre niektorých ľudí je to najlepšia forma stravovania – najlepšie výsledky môže priniesť ľuďom s nadváhou, ale je skvelým riešením aj pre tých, čo začali pri chudnutí stagnovať. Taktiež môže pomôcť niektorým ľuďom s tráviacimi problémami – ak ich majú napríklad večer po najedení, tak si nastavia hladovku tak, že sa najedia doobeda a zvyšok dňa budú hladovať.

zdroj: The Healthy

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist