InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Trápi vás zápcha alebo tvrdá stolica? Týchto 12 jedál vám pomôže

30. apríla 2021
Trápi vás zápcha alebo tvrdá stolica? Týchto 12 jedál vám pomôže
Trápi vás zápcha? Verte, či nie, v celosvetovom meradle sa s ňou vyrovnáva asi pätina populácie. Nie ste v tom sami a dobrou správou je, že sa z tejto skupiny ľudí môžete odpojiť aj prirodzenými spôsobmi.

Okrem toho, že by ste mali zvýšiť svoju fyzickú aktivitu, vám prospeje, ak do stravy zaradíte viac vlákniny. S tým vám pomôžu aj nasledujúce jedlá, z ktorých niektoré budú prospešné aj vďaka obsahu iných látok:

1. Sušené slivky – často sa využívajú ako prírodne preháňadlo, pretože obsahujú významné množstvo vlákniny a tiež sorbitol, ktorý sa zle trávi, a tak sa v črevách hromadí viac vody, čo podporuje pohyblivosť čriev a uvoľňuje zápchu.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Hrušky – jedna stredne veľká hruška obsahuje asi 6 gramov vlákniny a obsahuje aj sorbitol, ktorý viaže vodu k črevám a stimuluje ich pohyblivosť. Fruktózu zase telo nevie stráviť celú a jej nestrávená časť má preháňací účinok.

3. Jablká – jedno malé jablko vám poskytne zhruba 3 a pol gramu vlákniny, ktorá podporuje pravidelnosť stolice. Obsahujú tiež pektín, ktorý je známy pre svoj preháňací účinok.

4. Avokáda – jedna šálka avokáda obsahuje 10 gramov vlákniny, ktorá vám pomôže uľaviť pri zápche. Obsahujú aj zdravé tuky, ktoré vám pomôžu ľahšie sa zasýtiť a podporiť tak aj chudnutie.

5. Kiwi – jedno stredne veľké kiwi obsahuje 2 gramy vlákniny a patrí medzi jedlá, ktoré podporujú trávenie a zľahčujú zápchu.

6. Fazuľa – vďaka vysokému obsahu vlákniny dokáže pomôcť udržať pravidelnosť vyprázdňovania. Zápchu redukujú efektívne, pretože obsahujú rozpustný i nerozpustný typ vlákniny.

7. Šošovica – 100 gramov šošovice obsahuje asi 9 gramov vlákniny. Okrem toho stimuluje produkciu kyseliny maslovej v črevách, ktorá zlepšuje pohyblivosť tráviaceho traktu.

8. Rebarbora – má preháňacie účinky a to nie len pre vysoký obsah vlákniny. Obsahuje aj látku sennoside A. Tú obsahujú aj bylinky, ktoré sa v prírodnej medicíne používajú na liečbu zápchy. Táto látka vplýva na zmäkčovanie stolice a jej ľahší prechod črevami.

9. Figy – hlavne sušené figy obsahujú koncentrovanú dávku vlákniny, s ktorou pomáhajú zmäkčovať stolicu a uľahčovať pravidelné vyprázdňovanie.

10. Ovsené otruby – ovsené vločky sú samé o sebe bohaté na vlákninu, ale otruby sú ešte významne lepšie. 40 gramov ovsených otrúb obsahuje asi 7 gramov vlákniny, ktorej vplyv na trávenie je dobre známy.

11. Kefír – obsahuje probiotiká, ktoré z dlhodobého hľadiska pomáhajú redukovať riziko zápchy a zrýchľujú pohyblivosť čriev. Viacero štúdií už ukázalo, že kefír podporuje hlavne pravidelnosť vyprázdňovania.

12. Semená – jedna štúdia ukázala, že 10 gramov ľanových semien denne pomohla eliminovať zápchu a zlepšila stav tráviaceho systému. Sú efektívné pritom aj pri hnačke. Výborné sú aj chia semená, ktorých 30 gramov obsahuje až 12 gramov vlákniny, vďaka čomu stolica ľahšie prejde črevami.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist