Normálna hladina zinku sa pohybuje medzi 0,66 až 1,10 ?g/mL a k nedostatku dochádza, keď jeho koncentrácia v krvi klesne pod uvedený rozsah. Symptómy nedostatku tohto minerálu pritom môžu byť rôzne u rôznych ľudí, pretože zohráva dôležitú úlohu u tak veľkého množstva telesných funkcií.
V prípadne mierneho nedostatku však najčastejšie ide o: vypadávanie vlasov, vyrážky, deformáciu nechtov, slabé hojenie rán, otupený čuch alebo chuť, afty, nízke libido u mužov.
Vážnejší nedostatok zinku sa prejavuje aj symptómami, ako sú: časté infekcie, spomalený rast u detí a mládeže, kognitívne poruchy, poškodenia pokožky a hypogonadizmus u mužov (telo neprodukuje dostatok testosterónu).
Dospelý jedinec by mal denne prijímať asi 8 miligramov zinku, ak je ženou, a až 11 miligramov zinku, ak je mužom. U žien sa pritom odporúčaný denný príjem zvyšuje na 11-13 miligramov, ak sú tehotné alebo koja.
Väčšie riziko nedostatku zinku hrozí u ľudí trpiacich alkoholizmom, syndrómom dráždivého čreva, malabsorpčný syndróm alebo vzácna porucha acrodermatitis enteropathica, pri ktorej sa telo bráni správnej absorpcii zinku. Taktiež si naň musia dávať pozor vegetariáni a vegáni, ktorých strava je bohatá na zdroje kyseliny fytovej, ktorá redukuje absorpciu zinku. Tú môže obmedziť aj príliš veľa vlákniny v strave.
Ak máte dojem, že trpíte symptómami nedostatku zinku, mali by ste ísť za doktorom alebo konzultovať to s certifikovaným výživovým poradcom. Tak sa vaše podozrenie môže potvrdiť vyšetrením krvi, moču či vlasu.
Ak by ste mali nedostatok zinku, riešením budú úpravy v strave, prípadne doplnok výživy. Najlepším prírodným zdrojom tohto cenného minerálu sú ustrice, ktoré ho obsahujú od 17 do 90 mg na 100 gramov v závislosti od druhu. Ďalšie cenné zdroje sú hovädzina, jahňacina, pečeň, vaječný žĺtok či tekvicové semiačka.
Čítať ďalší článok:
Čo robiť, ak chcete chudnúť a nemáte veľa času na cvičenie? Zdieľať na Facebooku