Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:

Spôsoby, akými si môžete vylepšiť váš HIIT tréning

14. 06. 2021
ikonka
Vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT) je populárnou cestou k naberaniu kondície a spaľovaniu tukov. Za krátky čas dokážete veľa, no veľa do neho musíte aj vložiť. Ak vám odhodlanie nechýba, potom budete na dobrej ceste za úspechom. Čo tak si ju ešte viac zefektívniť?

Počas HIIT cvičenia striedate intervaly oddychu s intervalmi s maximálnym nasadením. V tom spočíva jeho tajomstvo. Keďže doň vkladáte veľa energie, asi by ste boli radi, ak by ste z neho ťažili čo najviac. A k tomu vám pomôžu nasledujúce tipy.

1. Venujte mu plnú pozornosť
Pri kardiu v nižšie intenzite je bežné, že ho cvičenec absolvuje po silovom tréningu. Pri tomto type kardio tréningu to môže byť optimálny prístup, pretože už budú vyčerpané glykogénové zásoby, a tak sa energia bude čerpať z tukov. HIIT má však vysoké nároky na energiu, telo i nervový systém, a preto mu musíte venovať exkluzívnu pozornosť. Naplánujte si ho na deň, v ktorý sa nevenujete posilňovaniu a dve HIIT tréningové jednotky oddeľte aspoň 48 hodinami.

2. Využívajte aj hornú časť tela
Väčšina ľudí cvičí kardio výhradne so spodnou časťou tela. Prichádzajú však o potenciál, ktorý im prináša aj precvičovanie hornej časti tela. Zapojte do akcie aj ruky, ramená, chrbát, hrudník a vaše pľúca budú mať čo robiť. Skúste aj boxovanie či cvičenie s lodnými lanami.

Článok pokračuje pod reklamou


3. Dbajte na správne pomery
Nechcete oddychovať príliš dlho medzi dvoma pracovnými intervalmi, ale zároveň ani príliš krátko. Vašou prioritou by malo byť vydanie maximálneho výkonu v pracovnom intervale a tomu treba prispôsobiť aj dĺžku oddychovaného intervalu. Hoci existujú pomery 2:1 (napr. 20 sekúnd pracovného intervalu a 10 sekúnd oddychového) či 1:1, pre bežných cvičencov by mohlo byť optimálne voliť pomer 1:2 (napr. 30 sekúnd pracovného intervalu a 60 sekúnd oddychového). Na efektívnosti vám nič neuberie ani väčší pomer práce k oddychu, ako je aj 1:5.

4. Využite správne doplnky výživy
Doplnky výživy vašu snahu maximalizujú bez ohľadu na druh tréningu a platí to aj pri HIIT. Odporúčať možno 3 až 5 gramov kreatínu a 2 až 3 gramy beta-alanínu 30 minút pred začiatkom tréningovej jednotky. Ak mávate problém so záverečnými intervalmi, pomôže vám aj preddtréningový stimulant na báze kofeínu.

5. Nepodceňujte stravu
Je bežné, že si človek ide zabehať nalačno. Opäť však platí, že HIIT tréning pracuje na inom princípe, ako tréning v nízkej či miernej intenzite. Nerobte ho teda na prázdny žalúdok. Ak nestíhate pred ním zjesť pevné jedlo, tak aspoň pred cvičením skonzumujte srvátkový proteín, ideálne s obsahom BCAA.
Letný režim končí 31. augusta. Potom prídu na rad opäť úplne nové, premiérové články.
Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist