Cvičenie s vlastnou váhou tela je jedným z najľahších, najlacnejších a najefektívnejších spôsobov, ako si vypracovať pekné telo. Využíva cviky, ako sú kľuky, zhyby, skracovačky či drepy, a skrýva v sebe niekoľko výhod, ktoré sumarizujú aj jej nasledovné prínosy:
1. Môžete cvičiť kdekoľvek – ste na dovolenke a nemáte k dispozícii posilňovňu? Nezobrali ste si so sebou činky? Nevadí! Pri kalistenike nepotrebujete náčinie, a tak ju môžete robiť kdekoľvek – na hoteli, v parku, na pláži...
2. Posilnite si stred tela a všetky malé svaly – jedným cvikom zacielite na viac svalových skupín a rozvíjate aj drobné stabilizačné svaly, ktoré by ste s činkami alebo strojmi neprecvičili.
3. Nemusíte do cvičenia investovať peniaze – dá sa venovať kalistenike bez toho, aby ste minuli jeden cent na vybavenie alebo za členstvo v posilňovni. Je jasné, že bradlá a hrazda sú užitočné pomôcky, ale dajú sa s trochou kreativity nahradiť bežnými predmetmi.
4. Precvičíte celé telo – aj pre cvičenie s vlastnou váhou existuje bohatý zásobník cvikov, ktorými efektívne precvičíte celé telo. Navyše, väčšina cvikov precvičuje viac svalov, takže to dosiahnete efektívnejšie.
5. Spaľujete kalórie – áno, každá fyzická aktivita páli aj kalórie. Americkí vedci však prišli na to, že intenzívny kalistenický tréning ich spáli viac ako mnoho bežných foriem kardio tréningu, ktorý je na to priamo špecializovaný.
6. Zlepšujete si pružnosť – pružnosť svalov je často prehliadaná, no je veľmi dôležitá najmä, keď začneme starnúť. Kalistenika pružnosť zlepšuje viac, ako bežné cvičenie s činkami či strojmi.
7. Podporíte si metabolizmus – budovaním aeróbnej výdrže a svalovej odolnosti si zvyšujete aj svoj bazálny metabolizmus, teda množstvo kalórií, ktoré spálite v pokoji, keď nič nerobíte.
8. Budujete funkčnú silu – väčšina cvikov využívaných pri kalistenike má oproti posilňovaniu so strojmi alebo činkami aj tú výhodu, že sa lepšie ich silové prínosy prenesú do situácií v reálnom živote.
9. Budujete koordináciu – súčasťou budovania funkčnej sily je aj rozvoj koordinácie, ktorý je tiež cvičením s váhou tela zabezpečený. Umožňuje to väčšina cvikov – niektoré viac, iné menej.
10. Budujete odolnosť voči zraneniam – okrem toho, že pri samotnom cvičení je riziko poranenia menšie ako pri cvičení s ťažkými váhami, zvyšuje sa aj odolnosť tela voči zraneniam – spevňujete si svaly, väziva i kĺby bez toho, aby ste na ne vyvíjali nadmerný tlak.
Čítať ďalší článok:
Kvalitná výživa a stravovacie návyky Zdieľať na Facebooku