Rastúci počet štúdií hovorí o tom, že výber jedál ovplyvňuje kvalitu vášho spánku. Výskumníci zistili, že diéta bohatá na cukor, nasýtené tuky a spracované sacharidy môže narúšať váš spánok, pričom jedenie väčšieho množstva rastlinnej potravy, vlákniny a jedál bohatých na nenasýtené tuky (orechy, ryby, avokádo) kvalitu spánku podporuje.
Ukázalo sa, že ľudia, ktorí trpia poruchami spánku, majú často horšiu kvalitu stravy, ktorej chýbajú bielkoviny, ovocie a zelenina. Pijú tiež častejšie sladené nápoje a jedávajú viac dezertov a ultra spracovaných jedál.
Aby vedci lepšie pochopili vzťah medzi diétou a spánkom, snažili sa sledovať, aký vplyv bude mať zmena stravy na kvalitu spánku. Väčšinou išlo o malé a obmedzené štúdie, ktoré sa zamerali na vplyv teplého mlieka, konkrétne ovocnej šťavy či konkrétneho ovocia.
Doktorka Marie-Pierre St-Ongeová z Irvingovho zdravotného centra Kolumbijskej univerzity sa tejto problematike venovala roky a konštatuje, že namiesto dôrazu na jedno či dve špecifické jedlá je lepšie koncentrovať sa na celkovú kvalitu stravy, ak chceme úspešne bojovať proti problémom so spánkom.
Spolu s kolegami zistila, že jedenie nasýtených tukov a menšieho množstva vlákniny viedlo k redukcii hlbokého spánku s pomalými mozgovými vlnami, pri ktorom dochádza k regenerácii.
Tiež došli k záveru, že k rýchlejšiemu zaspaniu pomôže diéta bohatá na sacharidy a nie diéty bohaté na tuky alebo bielkoviny. Mohlo by to súvisieť s tým, že sacharidy pomáhajú tryptofánu k ľahšiemu prechodu do mozgu.
Rozhodujúca je však aj kvalita sacharidov. Tie totiž môžu byť dvojsečnou zbraňou. Ľudia, ktorí jedávajú viac cukru a jednoduchých sacharidov (biele pečivo, cestoviny), trpia častejšie prerušovaným spánkom, ako tí, čo jedávajú komplexné sacharidy s obsahom vlákniny. Tie nespôsobujú také výrazne zmeny hladiny cukru v krvi.
Podľa St-Ongeovej je príkladom vhodnej diéty pre lepší spánok stredomorská, v ktorej sú v popredí jedlá, ako zelenina, ovocie, orechy, semená, strukoviny, celozrnné produkty, morské jedlá, hydina, jogurty, bylinky, korenia a olivový olej.
Aj iné výskumy ukázali, že ľudia s takou diétou mávajú menej spánkových porúch.
Zaujímavé však je, že sa v spojené stravy so spánkom spája aj zaujímavá korelácia, ktorá by vás mohla dostať do začarovaného kruhu. Ak totiž nemáte za sebou dostatočne dlhý, kvalitný spánok, máte tendenciu jesť cez deň jedlá, ktoré nakoniec nepomáhajú ani vášmu spánku. Už päť nocí s kvalitným spánkom však vedia dať vaše chúťky do poriadku.
Keď sa vám podarí zlepšiť jedno, zlepšíte si ľahšie aj druhé. Preto treba silou vôle niekoľko dní vydržať a nakoniec sa vám bude ľahšie vhodne stravovať a riešiť aj problémy so spánkom. Oboje povedie aj k lepšiemu celkovému zdraviu.
Čítať ďalší článok:
Kettlebell a tréning celého tela pre chudnutie a spevnenie svalov Zdieľať na Facebooku