InstagramFacebookYoutube
Zdravie

5 príznakov, že by vám mohla hroziť skleróza multiplex

5. novembra 2021
5 príznakov, že by vám mohla hroziť skleróza multiplex
Skleróza multiplex alebo roztrúsená skleróza je chronické autoimunitné ochorenie centrálnej nervovej sústavy, ktoré je rozšírené najmä medzi ženami, no neodmietne ani mužov. Väčšinou ňou začnú trpieť mladí dospelí jedinci. Na Slovensku sa vyskytuje u 100 ľudí na 100 000 obyvateľov.

Prejavy tejto choroby môžu byť mimoriadne nepríjemné. Jej príchod pritom naznačuje už nasledujúcich päť symptómov, ktoré ak máte, tak by ste mali zvážiť návštevu doktora, ktorý vám urobí všetky potrebné vyšetrenia, aby ochorenie potvrdil alebo vyvrátil – existujú totiž desiatky ochorení, ktoré majú podobné prejavy.

1. Zmeny v mentálnom zdraví – prvým príznakom, ktorý by sa mohol začať prejavovať, môžu byť kognitívne problémy, pri ktorých by ste mali ťažkosti spomínať si na staré informácie a spracovávať nové. Ovplyvnené by boli vaša pamäť, koncentrácia, pozornosť. Ťažko si pritom tieto zmeny uvedomíte sami.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Tŕpnutie a znecitlivenie častí tela – tento symptóm už si uvedomíte ľahšie a patrí tiež medzi tie skoršie prejavy. Tŕpnutie či znecitlivenie môžete pociťovať najčastejšie na tvári a končatinách, ale výnimkou nie sú ani iné časti tela.

3. Problémy so zrakom – zápal zrakového nervu môže viesť aj k bolesti pri pohyboch oka, no často sa prejavuje aj rozmazaným alebo menej farebným videním. V mimoriadnych prípadoch môžete prísť o zrak, čo môže vystrašiť, no bežne sa zrak prinavráti.

4. Únava – jedným z najbežnejších symptómov sklerózy multiplex je každodenná únava. Často je výrazná ráno, aj keď by ste mali mať najviac energie po dobrom spánku, a neustupuje ani počas dňa – zhoršujú ju teplo a vlhkosť.

5. Problémy s chodením – pri skleróze multiplex môžete mať problémy s koordináciou a spolu s znecitlivením chodidiel robí pre vás aj z bežnej chôdze výzvu. Rýchlo sa unavíte a pri strate rovnováhy môžete aj padnúť.

V súčasnosti neexistuje liečba tohto ochorenia, ale existuje čoraz viac nových terapeutických prístupov, ktoré môžu spomaliť jej nástup.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist