Pre ženy

Ženy a kreatín

Autorka: Lucka  /   06. augusta 2016
Ženy a kreatín
Pokiaľ ide o doplnky výživy vo fitness priemysle, ženy sa na ne často pozerajú s prehnaným rešpektom. Minule sme si písali o proteíne, dnes zamierime ku kreatínu. Ten je takisto možné užívať ženami, ktorým môže pomôcť k lepším tréningovým výsledkom.

Kreatín je zdrojom energie pre telo, ktorý vám pri správnej strave a cvičení napomôže k väčšej sile, rýchlosti a k väčším svalom. Kreatínové suplementy sú jednými z najčastejšie využívaných pri posilňovaní a sú aj osvedčené. Väčšinou mužmi. Sú však dobré aj pre ženy.

Medzi výhody patrí kreatínu patri nárast svalovej hmoty a výkonnosti, ktorý je dosiahnutý povolenou látkou, ktorej užívanie je bezpečné. Ak sa pre jeho užívanie rozhodnete, určite by ste mali poznať odpovede na nasledujúce otázky.

1. Aký druh kreatínu je pre mňa?
Na trhu je dostupných veľa druhov kreatínu, čo môže vyvolať problém pri výbere. Ak začínate, najlepšie bude zostať pri tej najjednoduchšej, osvedčenej a základnej forme – kreatín monohydrát.

2. Ako dlho by som ho mala užívať?
Na každom obale kreatínu je odporúčané dávkovanie, hoci jeho dĺžka užívania môže závisieť od vašich preferencií. Väčšina ľudí ho užíva 2-3 mesiace a potom si od neho dajú na mesiac pauzu. Niektorí ho užívajú neustále.

3. Je nasycovacia fáza potrebné?
Kreatín sa zvykne užívať v dvoch fázach – jedna je nasycovacia, v ktorej sa bral jeho zvýšený príjem a druhá udržiavacia, v ktorom sa udržiaval menšími dávkami. To však nie je potrebné robiť. Hoci, nasycovacia fáza skutočne veci urýchli, rovnaké výsledky sa dajú dosiahnuť aj bez nej.

4. Koľko kreatínu potrebujem?
Hoci sa odporúča denne prijímať 5 gramov kreatínu, efektívne sa využijú len 2-3 gramy. To platí pri udržiavacej fáze. Ak ste v nasycovacej, vtedy si 20 gramov rozdeľte na štyri denné dávky.

5. Kedy užívať kreatín?
Treba ho užívať denne, vrátane netréningových dní. V tréningové ho treba zaradiť aj pred tréningom (asi hodinu pre začiatkom) a aj po ňom (okamžite po skončení). V netréningový deň je ideálne užiť ho hneď ráno.

Letný režim, pôvodne z 3.8.2013.