InstagramFacebookYoutube
Tréning

Svend Press – cvik, ktorý vám pomôže k veľkému a silnému hrudníku

27. januára 2022
Svend Press – cvik, ktorý vám pomôže k veľkému a silnému hrudníku
Tlaky s jednoručkami, tlaky s veľkou činkou. Tlaky na rovnej lavici, tlaky na šikmej lavici. Tlaky na stroji, kľuky, kľuky na bradlách. To sú bežné a rozšírené tlakové cviky, ktorých cieľom je pracovať na rozvoji prsných svalov. Predstavme si však jeden cvik, ktorý je neprávom v úzadí.

Tým cvikom je tzv. Svend Press, alebo v preklade Svendov tlak. Tento tréning je nedocenený, pritom pomáha k rastu hmoty i sily hrudníka. Pomenovaný je po silákovi Svendovi Karlsenovi, ktorý ho pravidelne cvičil a v roku 2001 sa stal najsilnejším mužom sveta.

Na prvý pohľad ide o príliš jednoduchý cvik na to, aby si získal pozornosť cvičencov, ktorí radšej uprednostnia konvenčné cviky. Pripravujú sa však o veľa.

Článok pokračuje pod reklamou


Prečo by mal byť Svend Press súčasťou vášho tréningu?

Kľúčovými prínosmi Svend Pressu je, že stimuluje prsné svaly k rastu bez toho, aby jeho efektívnosť znižovali tricepsy či ramená, ktoré často spôsobujú problémy pri bežných tlakových cvikov. Hrudník dokážete precvičovať aj vtedy, ak už tricepsy a ramená nemôže, čo dokáže byť pri bežných tlakoch limitujúce.

Tento netradičný cvik tiež dokáže zlepšovať svalovú aktiváciu prsných svalov, čím ich lepšie pripraví na cviky, ako je klasický benčpres. Výhodou je aj to, že je priateľský k vašim kĺbom – nezaťažuje lakte, ramená a prakticky ani zápästia. Nemusíte sa pri ňom báť ani o rotátorovu manžetu v ramene, ktorej dokonca tento cvik prospieva.

Svend Press by mal byť aj súčasťou tréningu každého cvičenca, ktorý chce podporiť rozvoj svojej sily a športovej výkonnosti bez toho, aby zvyšoval záťaž na svoje kĺby. Hoci pre nich nie je nevyhnutný, úžitok prinesie aj kondičným cvičencom, ktorých cieľom je maximalizovať rast prsných svalov a silu hrudníka bezpečných spôsobom.

Ako sa Svend Press vykonáva?

Ako sme už skonštatovali, Svend Press je na pohľad jednoduchý cvik, ale ak sa vykonáva správne, vie byť výzvou. Hoci sa pri ňom záťaž pohybuje, pri cvičení hrudníka ho možno radiť bližšie k izometrickým cvikom. Potrebujete naň minimálne dva ľahšie kotúče (okolo 5 kg). S nimi potom stačí urobiť dva kroky:

1. Zoberiete si kotúče tak, že ich spojíte dokopy plochými stranami k sebe oboma rukami. Stojte vystretí, ramená majte vzadu a držte kotúče pri hrudníku. Ruky majte tak, akoby ste sa modlili a stláčajte nimi k sebe kotúče umiestnené medzi rukami. Snažte sa rukami tlačiť čo najviac, ako viete. Už teraz by ste mali pocítiť kontrakciu prsných svalov.

2. Následne udržujte tlak na kotúčoch a ruky pomaly odtlačte od seba až do bodu, keď budú vystreté. Následne ich opäť pritiahnite k sebe. To je jedno opakovanie. Urobte predpísaný počet a pomaly kotúče odložte bokom. Nezabudnite ich počas celého pohybu stláčať k sebe a pohybujte nimi pomaly.Existuje aj niekoľko variácií tohto cviku. Často sa cvičí ležmo na lavičke či na podlahe, kde niekto používa aj dve jednoručky pritlačené k sebe. V stoji ho niekto zvykne cvičiť aj s kettlebellom, hoci ten nie je ideálnou alternatívou pre začiatočníkov. Pokročilejšou verziou môže byť aj Svend Press na kladkách.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist