Vo všeobecnosti platí, že za zdravší druh ryže sa považuje hnedá, no biela vo všeobecnosti aj napriek tomu v strave dominuje. Cynthia Sassová z magazínu Health sa rozhodla porovnať, ako dopadne v porovnaní s celozrnnou alternatívou.
Za celozrnnú alternatívu sa považuje aj hnedá ryža, pretože sa všetky jej časti zachovali. Biela ryža, naopak, prechádza veľkou mierou spracovania, vďaka čomu prichádza o dve časti – otruby a zárodok. Preto prichádza o vitamíny B, minerály, fytochemikálie a vlákninu.
Jedna šálka varenej ryže obsahuje cez 200 kalórií, asi 4 gramy bielkovín a 44 gramov sacharidov (tri krajce bieleho chleba). Tiež v nej nájdeme 19 mg horčíka, 55 mg draslíka a len 1 gram vlákniny. Rovnaká porcia hnedej ryže obsahuje 78 mg horčíka, 174 mg draslíka a 3 gramy vlákniny.
Biela ryža teda obsahuje nižšie hladiny cenných živín v porovnaní s hnedou, vďaka čomu neposkytuje takú ochranu pred srdcovocievnymi ochoreniami či rakovinou.
Niekoľko štúdií už ukázalo spojenie medzi konzumáciou bielej ryže s cukrovkou druhého typu. Ide najmä o jej vplyv na zvýšenie krvného cukru po jedení a následne zvýšenie hladiny inzulínu.
Vedci však prišli na spôsob, ako tento efekt znížiť. Ukázalo sa, že keď necháte ryžu po dovarení vychladnúť na izbovú teplotu, vytvorí sa rezistentný škrob, ktorý odoláva tráveniu a podobne ako vláknina zabráni takému prudkému nárastu hladiny krvného cukru.
Ak bielu ryžu jedávate, dbajte na jej vplyv na krvný cukor a kombinujte ju s jedlami, ktoré sú bohaté na živiny, ako sú rôzne druhy zeleniny, strukoviny a orechy. Prípadne ju vo vašej strave striedajte s celozrnnými alternatívami, ako je hnedá ryža, quinoa a podobne.
Čítať ďalší článok:
Sedem cvikov, 21 sérií: Spáľte tuky týmto tréningom Zdieľať na Facebooku