InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Kráľ suplementov: Doplnok výživy ako prínos pre zdravie i výkonnosť

8. 6. 2022
Kráľ suplementov: Doplnok výživy ako prínos pre zdravie i výkonnosť
Nenájdete iný doplnok výživy, ktorý by mal toľko preukázaných pozitívnych účinkov, ako je resveratrol. Aj preto ho mnohí označujú za kráľa či supermana suplementov. Patrí medzi nich aj TC Luoma z T Nation, ktorý poukázal na jeho prínosy i možné háčiky.

Resveratrol, ktorý bol prvýkrát izolovaný už v roku 1939, sa požíva ako nástroj liečby i prevencie. Nájdeme ho v mnohých jedlách rastlinného pôvodu (hrozno, arašidy, slivky a pod.), no pohodlnejší je jeho príjem cez doplnok výživy. Nie je to typická látka, ktorá by sa zameriavala len na jeden či dva hlavné prínosy pre naše zdravie. Tých prínosov je vskutku veľa a potešia aj športovcov.

Resveratrol má početné prínosy pre zdravie

Množstvo štúdií ukázalo, že resveratrol má potenciál dostať pod kontrolu cukrovku, obezitu a metabolický syndróm. Pomáha obmedzovať zápaly, je prínosný pri liečbe neurologických ochorení, vrátane Alzheimerovej choroby, znižuje podráždenosť a depresiu, posilňuje srdcovocievne zdravie.

Článok pokračuje pod reklamou


Nedávne štúdie ukázali, že tiež znižuje glukózu, inzulínovú rezistenciu, cholesterol a pečeňové enzýmy ALT a AST u pacientov s nealkoholickým tukovým ochorením pečene. Niekoľko druhov rakoviny tiež reaguje na resveratrol, vrátane rakoviny hrubého čreva, prsníka či mnohopočetného myelómu. Štúdie na zvieratách tiež naznačujú, že by mohol byť dobrým nástrojom v prevencii a liečbe rôznych problémov s obličkami.

Okrem týchto účinkov sa resveratrol využíva aj v krémoch proti akné a celulitíde, pomáha pri erektilnej dysfunkcii, je efektívny pri liečbe syndrómu polycystických vaječníkov, vysokého krvného tlaku, šedého zákalu, schizofrénie, problémoch s kolenom, svalovej degenerácii, osteoartritíde či neplodnosti.

Resveratrol pomôže aj vašej výkonnosti

Využitie resveratrolu sa neobmedzuje len na zdravotné problémy alebo stavy. Viacero štúdií už ukázalo aj jeho pozitívny vplyv na fyzickú výkonnosť. Pri výskume na zvieratách sa preukázalo zvýšenie testosterénu až o 51,6 %. Iný výskum ukázal, že prispieva k tomu, že svalové vlákna vyrastú dlhšie a silnejšie, vďaka čomu sa zlepšuje ich sila a výkonnosť. Je teda prínosom pre športovcov v mnohých disciplínach, najmä tých využívajúci silu a vytrvalosť.

Aké sú vedľajšie účinky resveratrolu?

Ďalšou skvelou stránku resveratrolu je, že sa u neho nepreukázali žiadne vážne vedľajšie účinky, dokonca ani pri vysokých dávkach. Pri dávke 2,5 až 5 gramov denne boli hlásenia nevoľnosti či bolesti brucha, no to sú omnoho vyššie dávky, ako by ktokoľvek potreboval prijímať. Jeho príjem by však mali konzultovať s doktorom ľudia, ktorí používajú lieky na riedenie krvi.

Háčikom u tohto suplementu je, že sa absorbuje rýchlo a rovnako rýchlo sa aj metabolizuje a vylučuje z tela. Absorbuje sa zo 75 % a biologická dostupnosť je len 1 %. Aj napriek tomu však vedci dokumentujú všetky vyššie uvedené prínosy. Navyše, v liečivách, ktoré ho obsahujú, sa výskumníci zamerali na možnosť jeho efektívnejšieho cielenia a zvyšovania biodostupnosti, čím sa jeho účinok zlepšuje.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist