InstagramFacebookYoutube
Výživa

Pijete príliš veľa vody? Čo vám hrozí? Ako si to všimnete?

27. 9. 2022
Pijete príliš veľa vody? Čo vám hrozí? Ako si to všimnete?
Väčšina ľudí by svoj príjem vody mala zvýšiť. Pre zabezpečenie optimálneho fungovania tela, ktoré je potrebné napríklad aj pre športovanie či chudnutie, je dostatočný príjem vody dôležitý. Všetkého veľa však škodí a niektorí ľudia by si mali dať pozor na príjem nadbytočný. Ako zistiť, či sa to týka aj vás?

Je chvályhodné, že chcete mať dobrý pitný režim. Ak však prijímate až príliš veľa vody, riskujete hyponatrémiu. Ide o elektrolytovú poruchu, pri ktorej pre abnormálne nízku hladinu sodíka v krvi môže v najhorších prípadoch dôjsť až ku kóme či smrti.

Dávať pozor by ste si na to mali vtedy, ak:

Článok pokračuje pod reklamou


1. Pijete aj keď nie ste smädní – nosíte si so sebou stále fľašu vody a pijete priebežne aj keď nie ste smädní? Mali by ste si dávať zvýšený pozor.

2. Pijete až dovtedy, kým váš moč nie je priezračný – viete, že znakom dehydratácie je tmavý moč, preto sa snažíte monitorovať ju pomocou jeho zafarbenia. Nemal by však byť úplne priezračný, ale zafarbený jemne do žlta.

3. Chodíte často na záchod a aj počas noci – väčšina zdravých ľudí močí šesť až osemkrát do dňa. Problém by mohlo značiť, ak chodíte na záchod viac ako desaťkrát za deň. Samozrejme, môžu to spôsobiť aj iné veci, ako hyperaktívny močový mechúr či kofeín.

4. Máte počas dňa bolesti hlavy a cítite sa unavení – bolesť hlavy je aj znakom dehydratácie aj znakom nadmerného pitia vody. Ak ste si istý, že pijete dosť vody, tak by dôvodom mohlo byť to druhé. Keď nemáte dostatok sodíka, bunky v mozgu sa zväčšujú a ich zvýšený tlak spôsobí bolesť hlavy. Môžete tiež cítiť únavu, čo je výsledkom najmä toho, že obličky musia pracovať usilovnejšie.

5. Býva vám na zvracanie alebo zvraciate – keď pijete príliš veľa vody, obličky nebudú schopné zbaviť sa nadbytočných tekutín a tie sa začnú hromadiť vo vašom tele. To môže spôsobiť aj nevoľnosť, vracanie či hnačku.

6. Svrbia vás ruky, pery a chodidlá – ľudia s hyponatrémiou pociťujú očividné opuchy alebo zmeny zafarbenia na rukách, perách a chodidlách. Vďaka tomu môžete aj zvýšiť svoju telesnú hmotnosť. Ak si tieto symptóm všimnete, skúste znížiť príjem vody a sledujte, či sa vytratia.

7. Máte pocity slabých svalov a dostávate často kŕče – pre svaly je dôležitý balans hladiny elektrolytov. Ak ich hladina klesne, môžete to pocítiť slabosťou svalov alebo ľahkým vyvolaním kŕčov.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist